Doporučuji poštou! zavřít

Trenér Belgie nejslabším článkem týmu? Už ne…

Roberto Martínez

4. 8. 2018 - Jedním z celků, který konečně využil zlaté hráčské generace a konečně něco uhrál na velké akci, a který budeme moci společně vídat i při blížící se premiéře Ligy národů UEFA, je národní tým Belgie. Tým, který měl zářit už na minulém světovém šampionátu nebo před dvěma lety na Euru. Ale k dobrému výsledku a dokonce k medaili se odrazil až letos v Rusku. Byl trenér Wilmots opravdu žábou na prameni?

Hazard, Mertens, Lukaku, De Bruyne, Courtois, Kompany, Aldeiweireld, Vertonghen. Co jméno, to hvězda na klubové scéně. Hráčský materiál jak hrom. Ale na velkých akcích nic. Taktický profil týmu nic. Zdálo se, že si Marc Wilmots, někdejší kapitán belgické reprezentace, není mocen poradit s rozmanitostí, kterou belgická reprezentace skýtá.

Wilmots sám na kritiku často reagoval tak, že tým rozdělují nizozemsky píšící vlámská media, která jemu, jakožto francouzsky hovořícímu Valonovi házejí klacky pod nohy.

Na tom možná něco je. A mluví o tom i současný trenér, Španěl Roberto Martinez. Že mu vyhovuje, že je neutrální postavou, že nerozlišuje, zda je ten či onen Vlámem nebo Valonem a že mluví jen jedním jazykem: fotbalovým. A dodává, že si na rozdíl od jiných nemyslí, že by rozmanitost, kterou belgický kádr nabízí, byla naopak velkou výhodou. Podle něj to není ani výhoda ani nevýhoda. Ale že vnímá jako důležité, že ti, co jsou v nominaci, dávají najevo, že chtějí být jedním týmem.

Přesně to se Wilmotsovi nepovedlo. Nepodařilo se mu dát dohromady tým, který by využil jedinečného talentu, který Belgičané v současné hráčské generaci mají.  A to teď pomíjím mnohé taktické přehmaty, kterých se Wilmots jako trenér Belgie dopustil.

Martinez ale zvládnul obojí. Vtisknout týmu taktickou tvář a vytvořit tým. A přestože mnozí kroutili hlavou, proč po Wilmotsovi právě Martinez, sázka na muže, který (na rozdíl od Wilmotse) měl zkušenost s (anglickým) fotbalem na klubové scéně, se prozatím vyplácí.

Současná osa týmu může bez problémů stihnout ještě dva velké turnaje. A když člověk vidí, kolik práce stihl udělat Martinez za dva roky, nabízí se myšlenka, že bronzem z ruského mundialu Belgičané poslední slov rozhodně neřekli…


redakce/as/