Doporučuji poštou! zavřít

Nový trenér PSG: Emery verze 2.0?

13. 4. 2018 - Sice to ještě není informace oficiálního charakteru, ale prý je to již jasná věc. Novým trenérem movitého a prudce ambiciózního pařížského klubu by se měl stát bývalý lodivod Mohuče a Borussie Dortmund, Thomas Tuchel. Mezi největšími favority na obsazení této pozice nebyl, přesto je podle mnoha zdrojů právě on tím, kdo nakonec prestižní pozici obsadí.

Poté, co v Paříži neuspěl Unai Emery, je tento tah přece jen překvapením. Už je proto, že Tuchelův profil úplně neodpovídá tomu, co původně katarští šejkové chtěli. Tedy velké trenérské jméno, ověnčené několika tituly, ideálně v evropských soutěžích. A také muže, který je znám pro svůj osobní přístup k hráčům a který zvládne šéfovat kabině přetékající egem.

Management klubu myslel na jména jako Allegri, Ancelotti, Luis Enrique nebo Conte. Ale byl to údajně sám katarský emír Tamím ibn Hamad Al Sání, který měl poslední slovo. A ten ukázal na Tuchela.

Co tedy dosadilo Tuchela do křesla trenéra PSG?

Velkým faktorem je jeho taktické mistrovství. A také to, že v době, kdy vedl Borussii Dortmund, se na hru vestfálského klubu díky její atraktivitě moc hezky koukalo. Zápasy byly naplněné energií a intenzitou. Dominantním držením balónu a excelentní přechodovou fází. Velkým plusem je také jeho francouzština. Tou prý udělal na odpovědné osoby v PSG velký dojem.               

Tuchel je v mnohém Emerymu podobný. Oba jsou velmi pečliví co do stanovení (a dodržování) taktiky. Oba velmi dbají na praktikování daného stylu hry, na disciplínu a na naplňování určených principů. Ale víte, jak to občas mají světové hvězdy s tím, aby jim radil někdo, kdo na trávníku nedosáhl ani desetinu toho, co oni. A to je problém u Emeryho i u Tuchela. Navíc německý kouč nemusel během svého angažmá řešit to, co ho čeká v PSG. Tedy ukáznit smečku sebestředných hvězd, jejichž počet by vystačil na dva slušné evropské týmy. Tady jsou v jednom, všichni chtějí hrát a nikdo z nich se nechce smířit s tím, že by neměl patřit mezi ty vyvolené. Všemu kraluje Neymar, který si na Emeryho mnohokrát stěžoval a měl s ním spory kvůli tomu, že Brazilci nedopřával tolik volnosti, kolik on vyžadoval. A proti jmenování  Tuchela se prý bývalý hráč Barcelony už stihl ohradit.

Zní proto zvláštně, že se PSG s novým trenérem vydává stejnou, nebo velmi podobnou cestou, která naposledy nevyšla. Ale třeba to tentokrát trefa do černého bude. Nicméně působí to tak, že risk, který Pařížané podstupují, není malý…


redakce/as/