Doporučuji poštou! zavřít

Co se děje za mořem?

Marcus Peters

11. 4. 2018 – První zápasy nové sezóny jsou sice ještě daleko, ale nejslavnější severoamerická liga NFL rozhodně nespí, ba naopak. NFL má za sebou zahájení trhu s volnými hráči a na konci dubna nás čeká draft nováčků. Pojďme se podívat co se tedy ve světě amerického fotbalu dělo.


Rozhodně nejaktivnějším týmem na trhu volných hráčů byli Los Angeles Rams. Rams, kteří v minulém roce zahájili spanilou jízdu pod taktovkou mladého rozehrávače Jareda Goffa a nejmladšího hlavního trenéra v historii Seana McVaye, a která jim vynesla postup do playoff poprvé od roku 2004, rozhodně ukazují, že chtějí zůstat elitou ligy i v letech budoucích. Rams nejprve dohodli „blockbuster trade“ když z Chiefs získali jednoho z nejlepších CB ligy Marcuse Peterse výměnou za čtvrté kolo draftu 2018 a druhé kolo draftu 2019. Další výměnou pak přišel do týmu ještě Aqib Talib z Denveru a Rams stihli podepsat i bývalého CB Packers Sama Sieldse, a utvořit tak pravděpodobně nejlepší trojici cornerů v lize. To však ale rozhodně nebylo vše, Rams totiž stihli podepsat i jednoho z nejlepších DT posledních let Ndamukonga Suha, který se sice v Miami trochu trápil, ale v kombinaci s DT Donaldem, budou mít Rams jednu z nejlepších interior DL. A aby nesmutnil ani QB Goff, tak mu vedení v čele s McVayem ke Gurleymu přivedlo i další velmi nebezpečnou zbraň. Výměnou s New England Patriots, kam poslali svůj výběr v prvním kole draftu putuje do LA WR Brandin Cooks, který v loňském ročníku nasbíral přes 1000 nachytaných yardů. Jak mladý trenér dá do kupy tento hvězdný tým se teprve ukáže, jedno je ale jisté, Rams na papíře rozhodně vyhráli letošní trh s volnými hráči.

Další velký kolotoč se udál na pozici QBs a vše začalo ve Washingtonu. Redskins odmítli zaplatit velkou sumu peněz za svého QB Kirka Cousinse a místo toho do týmu přivedli Alexe Smitha z Kansasu, za kterého do Chiefs poslali výběr v třetím kole draftu a CB Fullera. Chiefs tak budou v příštím roce ve svém dynamickém útoku vsázet na mladého Patricka Mahomese II. Kirk Cousins se tak stal nejzářivějším hvězdou na trhu volných hráčů a do svého týmu si ho vybrala Minnesota. Vikings nabídli Cousinsovi plně garantovanou smlouvu na 3 roky za 84 milionů dolarů, čímž se stal nejlépe placeným hráčem v historii NFL. Vikings to se svou divokou jízdou v playoff myslí vážně i v letošním roce a ke skvělé obraně se tak může přidat i velmi nebezpečný útok vedený Cousinsem.

Velkou revoluci začali také v Cleavlandu, kde mimo prvního a čtvrtého výběru v letošním draftu disponují Browns nově i QB Taylorem, který přišel z Buffala, WR Landrym, kterého získali z Miami a RB Hydem, který se do Ohia stěhuje z prosluněného San Francisca. Browns mají tedy rozhodně jednu z nejlepších pozic před letošním draftem, ale také spoustu míst, které musí vyplnit.

Velké ztráty utrpěli v Seattlu, když přišli o CB Richarda Shermana, který podepsal v konkurenčním San Franciscu, TE Jimmy Graham, který se přesouvá do Green Bay Packers a hvězdný DE Bennett, který se přesouvá k úřadujícím šampionům z Philadelphie. Velký exodus zaznamenali také Patriots, když postupně přišli o CB Butlera (Titans), LT Soldera (Giants), RB Lewise (Titans) a WR Amendolu (Dolphins). Z LA Rams se naopak poroučí WR Sammy Watkins, který bude hrát za KC Chiefs a CB Trumaine Johnson, který jde do NY Jets. Safety Tyran Mathieu bude nově oblékat dres Houstonu Texans, kam odchází z Arizony. Bývalý QB Minnesoty Case Keenum, na kterého po příchodu Cousinse nezbylo místo, nově podepsal s Broncos a stejný osud postihnul i Sama Bradforda, který se upsal Arizoně.

Před draftem bylo tedy v NFL hodně živo a uvidíme, jak s týmy zamíchá příchod univerzitních hráčů. Ten si rozhodně nenechte ujít na obrazovkách Sportu TV v noci z 26. dubna, bude to jízda.


Jan Štiegler