Doporučuji poštou! zavřít

Emeryho stříhání metru

9. 3. 2018 - Zase nic. To si můžou přispat bohatí katarští šejkové k hodnocení PSG pro sezónu 17-18. Co naplat, že jsou Pařížané stále ještě ve hře (a to více než reálně) o 3 trofeje. To hlavní však není a nebude. Úspěch v Lize mistrů se totiž opět nekoná.

Jako v minulých letech a jako loni, chce se říci. Ano i ne. Loni PSG o postup připravilo majestátní selhání a málokdy viděný obrat Barcelony. Tam ale aspoň Pařížané zazářili v prvním zápase. Letos předvedli 80 slušných, nikoli však báječných, minut v Madridu. A konec. Ve zbytku zápasu na stadionu Santiaga Bernabeua to Emery a jeho hráči takticky nezvládli. A v odvetě už vůbec ne. Zápasovou sestavou dal Emery najevo, že si myslí, že jeho tým políbí kreativní múza a proto do zálohy netřeba dát tvořivého Pastoreho či tahouna Draxlera. V zápase samotném pak hráči celou půli asi čekali na to, že los Blancos sami řeknou, že čtvrtfinále hrát nechtějí. A když si Pařížané uvědomili, že je potřeba začít hrát a skutečně i začali, utnul jejich snahu nepochopitelným zkratem Verratti. Který nota bene podobnou věc udělal poněkolikáté.

Celé to znamená, že sezóna je v tahu. Ano, je. Cílem byl úspěch v Lize mistrů a ten se nekoná. A ačkoli mohou mít borci PSG na kontě na konci sezóny velmi reálně 4 trofeje (vyhráli Superpohár, ligu vedou o 14 bodů, v Ligovém poháru jsou ve finále a v Coupe de France potřebují porazit v semifinále průměrný ligový tým Caen, aby hráli finále proti třetiligistovi), tak celé toto herní období17/18 bude označeno za nezdar. Protože cílem bylo hrát aspoň semifinále Ligy mistrů.

A právě semifinále v této soutěži bylo podmínkou prezidenta klubu Nassera Al-Khelaifiho, aby španělskému trenérovi Emerymu prodloužil kontrakt, který končí letos v létě. A vzhledem k tomu, že bývalý úspěšný trenér Valencie, Sevilly nebo Almerie podmínku nesplnil, není důvod (přes trofeje na domácí scéně) kontrakt prodloužit.

Unai Emry mluvil od začátku tohoto roku, že všechny tréninky v roce 2018 a všechny zápasy v lize a v domácích pohárech jsou průpravou na Ligu mistrů s Realem Madrid. To že je vrchol. Jenže Pařížané vůbec nepředvedli, čeho jsou schopni. A zase selhali ve velkém zápase. Zidanemu se v Realu vyčítá, že nedostatečně reaguje na vývoj zápasu. O Emerym se mluví jako o taktickém mágovi. Jenže realita byla v osmifinále Ligy mistrů taková, že Zidane svého soka jasně překaučoval. Ano, Emery byl v Parku princů bez Neymara a několik dalších hráčů nebylo zdravotně na 100 %. Ale Real Madrid byl v odvetě bez Kroose a Modriče. A zeptejte se fanoušků Realu Madrid, jak důležití hráči to pro los Blancos jsou.

Mně osobně to přijede, že hráči nebyli na rozhodující zápas sezóny mentálně ani takticky připraveni. Možná mysleli na Neymara, jak by jim pomohl, kdo ví. Ale za tu hrůzu, beznaděj a opatrně-alibistickou hru v první půli si dál jít nezasloužili. Verratti to svým nesmyslem už jen v negativním slova smyslu vyšperkoval…

Nadchází tedy prostor pro dohadování, přemýšlení, tipování a spekulace, kdo by mohl Španěla u PSG nahradit. Nyní vede současný trenér Chelsea, Ital Antonio Conte. Loni dokráčel s Blues k titulu, letos to drhne jak výsledkově, tak mezi ním a vedením. A ještě před pár týdny byl jeho vyhazov na spadnutí. Pokud londýnský klub nepřekvapí v odvetě Ligy mistrů v Barceloně a nedosáhne třeba na nějaký významný sukces v této soutěži, zdá se, že se Italovy cesty s těmi u Blues rozejdou.

Bude tedy novým trenérem PSG skutečně on…?


redakce/as/