Doporučuji poštou! zavřít

Sezóna NFL je za námi, byla fantastická

6.2. 2018 – NFL má za sebou poslední zápas sezóny a nejslavnější severoamerická soutěž zná svého vítěze. Trofej Vince Lombardiho si poprvé v historii klubu vybojovali hráči Philadelphie Eagles ve skvělém zápase proti New England Patriots.

Stejně jako celá sezóna se i vyvrcholení tohoto ročníku neslo ve zběsilém tempu. Eagles měli na své straně jednu z nejlepších obran ligy a vyvážený útok vedený náhradním QB Nickem Folesem. Naproti tomu Patriots spoléhali na výkony pravděpodobně nejlepšího QB historie Toma Bradyho a taktické schopnosti trenéra Belichicka. Rozhodně se očekávalo utkání, kde budou rozhodovat obrany, které budou muset zastavit jednotlivé útočné hrozby soupeře. Opak byl ale pravdou. V utkání oba týmy nasbíraly celkem 1151 yardů, což je nejvyšší číslo v celé historii NFL.

Utkání mělo ještě před prvním útočným snapem Eagles první zápletku. CB Patriots Malcolm Butler, který svým interceptionem v Super Bowlu proti Seahawks Patriots zajistil vítězství, a který od té doby patří k nejlepším hráčům na své pozici v celé lize, nebyl na hřišti. Butler v celé sezóně nastoupil k 98 % všech obranných her Patriots, ale v nejdůležitějším zápase sezóny se nakonec neobjevil ani na jednu obrannou hru. Po zápase se ukázalo, že Bill Belichick posadil Butlera na střídačku za porušení týmových pravidel, nepřesvědčivé výkony v tréninku a pro nachlazení, které Butlera trápilo na začátku týdne. Co byl ale opravdový důvod ví pouze samotný Belichick.

Tah nepostavit Butlera se však v průběhu zápasu ukázal jako kritický. Eagles si i s náhradním quarterbackem Folesem dělali z obrany Patriots dobrý den a prakticky každý drive se poměrně jednoduše posouvali po hřišti. Nutno podotknout, že Foles si stejně jako v předchozích zápasech playoff počínal zkušeně a skvělými přihrávkami dával zapomenout, že byl celou sezónu pouze náhradníkem za Carsonem Wentzem.

Zápas rozehráli rozhodně lépe Eagles. Ti se po field goalu Elliota a touchdownu Jefferyho z ruky Folese dostali do vedení 9-3, když za Patriots kontroval pouze field goalem kicker Gostkowski. Pro Patriots to byly vůbec první body v první čtvrtině Super Bowlu pod Billem Belichickem. Patriots v první čtvrtině také netrefili další pokus o kop ze hřiště a na začátku druhé čtvrtiny navíc odevzdali Eagles míč ve výhodné pozici, když nepotvrdili konverzi čtvrtého downu. Philadelphia tak znovu potrestala úřadující šampiony, když se po dlouhém běhu prosadil RB Blount, který ještě minulý rok získal prsten pro vítěze právě v dresu Patriots. Pats se poté trochu oklepali a po field goalu Gostkowskiho a touchdownovém běhu Whita se dotáhli na svého soupeře. Klíčová akce však přišla 38 vteřin před koncem poločasu. Eagles rozehrávali čtvrtý down a jeden yard těsně před endzónou Patriots a uchýlili se k trikové akci. Po předávce na runningbacka se míč dostal k TE Burtonovi, který v endzóně našel QB Folese, který zachytil přihrávku a skóroval touchdown. Foles se stal tak prvním QB v historii ligy, který v zápase Super Bowlu hodil i zachytil touchdownovou přihrávku. I díky této akci šli hráči Philadelphie do šatny s vedením 22-12.

Pokud si ale Eagles mohli vzít něco z historie, tak nepodceňovat Patriots i přes velké vedení. Atlanta Falcons by o tom mohla napsat celou knížku z loňského Super Bowlu. Patriots sice z prvního drivu skórovali touchdown po ose Brady-Gronkowski, ale Eagles ihned zareagovali, když se vzduchem prosadil RB Clement po přihrávce od Folese. Tom Brady pak ale znovu ukázal perfektní ruku, když milimetrovým míčem našel WR Hogana, který snížil rozdíl utkání na tři body. Philadelphie se pak prosadila pouze field goalem Elliota a dala šanci Patriots poprvé v zápase jít do vedení. To se hráčům New Englandu také podařilo, když necelých deset minut před koncem našel Brady znovu Gronkowskiho a Pats šli poprvé v zápase do vedení 33-32. Nick Foles pak však zrežíroval drive celého zápasu. Nejprve se mu podařilo proměnit čtvrtý down a na konci drivu, který trval přes sedm minut, našel v endzóně nádhernou přihrávkou TE Ertze, který vrátil vedení zpět na stranu týmu z Philadelphie. Tom Brady pak ale dostal míč do svého držení a dvě a půl minuty před koncem mohl touchdownem posunout Patriots k dalšímu vítězství. Pokud celý zápas skvělá defenzivní lajna Eagles neměla tolik příležitostí dostat se na Bradyho, tak v tu nejdůležitější chvíli se jim to povedlo. Po tvrdém hitu DE Grahama přišel Brady o míč, který zalehl nováček Barnett a posunul Eagles hodně blízko vítězství. To ještě přiblížil kicker Elliot, který trefil 46 yardový field goal a necelou minutu před koncem posunul Eagles do vedení o 8 bodů. Patriots to v závěru zkoušeli ještě dlouhou přihrávkou s vypršením času, ale tzv. Hail Marry na Roba Gronkowskiho nevyšla a Eagles si tak připisují první vítězství v týmové historii. Cenu pro nejužitečnějšího hráče utkání si po zásluze odnesl Nick Foles, který tak jako náhradník dovedl svůj tým až k zisku trofeje Vince Lombardiho. EAGLES 41, PATRIOTS 33.

Sezóna NFL tak skončila a na trůn usedl nový vládce. Eagles se tak konečně dočkali vytouženého Super Bowlu a i přes ztrátu starting QB Wentze na konci základní části ukázali, že v letošním roce měli nejvyrovnanější a nejlepší soupisku ze všech 32 týmů.

Kola nejlepší ligy amerického fotbalu se však nezastaví na dlouhou dobu. NFL v nejbližší době čeká testování mladíků na Scouting Combine, kteří se budou snažit ukázat před nadcházejícím draftem a také začátek trhu s volnými hráči, kde týmy budou znovu utvářet tým pro další sezónu.

Sezóna 2017 je tedy u konce, ale podívaná to byla rozhodně skvělá! Nyní si tedy užijme chvíle odpočinku a poté příprava na sezónu 2018 může začít. SEZÓNO 2017 DĚKUJEME!