Poslední aktualizace 2017. července 16. 21:29
Pit lane

Doporučuji poštou! zavřít

Britské království pod nadvládou Hamiltona. Ferrari stihla pohroma

16.7. 2017 - Od roku 2014 Lewis Hamilton na Silverstone neprohrál. A nestalo se tak ani letos. Stylem start-cíl si na domácí trati dojel pro další vítězství. Na stupně vítězů jej doprovodili Valtteri Bottas a po trablích v závěru nakonec i Kimi Räikkönen.

Už při zahřívacím kole hlásil problémy se svým vozem Jolyon Palmer. Britský pilot jej nakonec nebyl ani schopen dokončit, a na pokyn týmu zastavil mimo trať. Ředitelství závodu bylo v návaznosti na tento moment nuceno sáhnout k dalšímu zaváděcímu kolu. Trochu infarktový okamžik nastal, když se ve startovním slotu začalo kouřit od vozu Sebastiana Vettela. Zřejmě ale šlo jen o důsledek nastaveného počtu zaváděcích kol.

Poté už nic nebránilo rozsvícení a následnému zhasnutí červených světel. Na úkor Vettela získal pozici Max Verstappen. Povyskočil i Bottas, Ocon nebo Ricciardo. Úplné čelo závodu zůstalo neměnné. Hned druhém kole bylo nutné povolat safety car poté, co spolu kolidovali jezdci Toro Rosso. Znovu, stejně jako minulý víkend, byl na vině Daniil Kvjat, který na moment opustil trať a při svém návratu srazil Carlose Sainze. Pro toho velmi rychle závod na Silverstone skončil. Kvjat byl schopen pokračovat, avšak od jury dostal penalizaci drive trough.

Po restartu spolu sáhodlouhý souboj sváděli Vettel, jehož útokům se bránil Verstappen. A nutno podotknout, že úspěšně. Němec proto raději zamířil ke svým mechanikům pro nové obutí a pokusil o takzvaný undercut na Nizozemce. Ten mu vyšel, neboť Verstappen byl v boxech pozdržen a na trať se vrátil až za Vettelem. Bottas, jedoucí na odlišné strategii, se rovněž po přezutí dostal před klenot Red Bullu a Fin už tak před sebou měl čtyřnásobného německého šampiona.

Klání mezi těmito dvěma bylo znovu velmi vyostřené. Vettel nicméně měl na svém autě o dost starší pneumatiky, a tak netrvalo dlouho a Bottasovi se podařilo proklouznout na třetí místo. To druhé mu pak přepadlo poté, co se Räikkönenovi v předposledním kole závodu rozsypala levá přední pneumatika. V problémech se jen o několik okamžiků později ocitl i Vettel. Ani jemu nevydržela levá přední pneu.

Zcela neohrožen si tedy pro vítězství dojel Hamilton. Na druhé místo to, po dramatech v závěru závodu, dotáhl Bottas. Třetím místem hasil mizérii Ferrari Räikkönen před Verstappenem, který pro jistotu rovněž zamířil v posledním kole do boxů. Za něho se z posledního místa vyšvihl Daniel Ricciardo. Krásnou šestou příčku pak pro Renault získal Nico Hülkenberg. Lídr šampionátu Vettel dokončil až na sedmé příčce.

                                                                                                                                autor: www.gpf1.cz