Doporučuji poštou! zavřít

Předpokládaná čtveřice ve FINAL FOUR

18. 4. 2017 - Prestižní dámská házenkářská liga mistrů zná účastníky závěrečného turnaje v Budapešti. O primát budou bojovat na začátku května v hale Lászlo Pappa čtyři nejlepší družstva, která současná Evropa asi má.

Obhájce trofeje tým CSM BUKUREŠŤ měl problémy ve třech čtvrtinách soutěže, ale závěr main round a čtvrtfinále zvádl rumunský celek na výbornou - vyřadil "černého koně" soutěže maďarský Rail Cargo Hungaria po vítězstvích doma i venku. Nový trenér Johansson vrátil hráčkám sebedůvěru, herně je ukáznil a zdá se, že v týmu vytvořil zdravou konkurenci na jednotlivých postech, což se prokazatelně projevilo na výkonu. Je to muž, který přivedl švédské ženy ke stříbru na mistrovství Evropy 2010, ale FINAL FOUR pro něho bude premiérové.

Stejně tak pro ruského trenéra Eduarda Kokšarova na lavičce makedonského Vardaru, bývalého vynikajícího reprezentanta své země, který sice není trenérem týmu oficiálně, ale celek kouč je při zápasech. Má velkou motivaci stejně jako hvězdný kádr, protože Vardar hrál v posledních třech letech vždy mezi posledními čtyřmi, ale titul se mu získat nepodařilo. Prolomí tu bariéru letos? Předpoklady k tomu rozhodně má, v dosavadním průběhu soutěže prohrál jen dvakrát a ve čtvrtfinále přehrál dánský Midtjylland v obou duelech. Navíc má ve svém středu nejlepší střelkyní soutěže Andreu Peněžičovou.

O své třetí vítězství v soutěži budou bojovat dva celky - maďarský Gyori a černohorská Buducnost. Na obou lavičkách jsou kvalitní odborníci, kteří přivedli obě družstva ke dvěma primátům v soutěži.

Dragan Adžič na lavičce Buducnosti měl během sezóny problémy, jeho kvalitní kádr podával nestabilní výkony a byl jen stínem minulosti. Nicméně vzduch se zřejmě v posledních týdnech vyčistil a hráčky očividně ožily. To platí zejména o Cvijičové na pivotu, která hrála čtvrtfinále proti Larviku jako politá živou vodou, výkonem nahoru šla i Bulatovičová, která  bude v Budapešti bojovat o svůj pátý titul v Lize mistrů a začala přece jen sekundu asi největší stálici Neaguové. Tu zastihly čtvrtfinálové zápasy ve vynikající střelecké formě - dala v nich norské u Larviku 19 branek.

Také Martin Ambros, trenér maďarského Gyoru, ví, jak chutná vítězství v soutěži - také on se svým celkem triumfoval dvakrát. Má tým velmi dobře poskládaný, přiměl hvězdy ke spolupráci, našel řešení v nasazení pro dvojici Grootová - Gorbiczová a vzhledem k výborné formě Brochové se vcelku podařilo nahradit na pivotu Lokeovou, i když její zkušenost může na závěrečném turnaji přece jen chybět. Je výborným vysvědčením pro český handball, že v týmu se dokázala uplatnit reprezentantka Jana Knedlíková.

Závěrečný turnaj proběhne ve dnech 6. a 7. května systémem dvě semifinále, zápas o třetí místo a finále - hrací časy jsou v 15,15 a 17,45 hodin. Soupeřky v semifinále se losují v Budapešti už dnes 18. dubna ve 13 hodin a právě tento akt je očekáván s velkým zájmem novinářů i veřejnosti. Vyjde los dle přání jednotlivých družstev?


Jan Slepička