Doporučuji poštou! zavřít

Španělský futsalový pohár 2017 zná svého majitele

17. 3. 2017 - Jedna z nejkvalitnější pohárových evropských soutěží dopsala v minulých dnech svou další kapitolu. Ta potvrdila vysokou kvalitu této hry v zemi úřadujících mistrů Evropy, ale zároveň přinesla letos i něco nového - především velkou vyrovnanost osmi zúčastněných celků. Tři ze čtyř čtvrtfinalových duelů skončily rozdílem jedné branky a jeden souboj rozhodly až penalty.

Tato vyrovnanost přinesla hned ve čtvrtfinále překvapení na úkor Barcelony, která nestačila na nadšeně bojující Magnu Gurpeu. Ta udržela nerozhodný výsledek až do vypršení řádné hrací doby a prokázala velkou psychickou odolnost v penaltové show.

Magna pak odolávala v semifinále i dalšímu favoritovi - Murcii - rozhodující gol inkasovala vteřinu před koncem jen díky netaktickému pojetí v závěrečných okamžicích - riskantní power play méně zkušenému realizačnímu týmu nevyšla.

V druhém semifinále potřeboval Movistar hodně sil k tomu, aby vyřadil černého koně letošního ročníku španělské ligy -  Jaen - ten ve čtvtfinále svedl s Peniscolou z herního hlediska jeden z nejkvalitnějších zápasů turnaje vůbec.

Finále mezi Murcií a Movistarem, třetím a prvním týmem španělské ligy po 23. kole, přineslo vše, co finále může nabídnout. Nejprve jen průměrný zápas bez vyložených šancí, v posledních pěti minutách prvního poločasu super futsal, v druhé půli stoupající počet osobních soubojů, v nichž se jen jiskřilo, problematické verdikty rozhodčích, jedenáct žlutých karet, neproměněnou “dlouhou” penaltu Ricardiňa, který mohl rozhodnout, dvakrát tři minuty prodloužení, kdy Movistar jen držel míč a nechtěl pustit Murcii do šance, nakonec i 17 penalt, v nichž neproměnil Ellias a rozhodl Pola.

Velkou devizou byla i divácká kulisa - pětitisícové hlediště haly v Ciudad Real bylo pravidelně naplněné minimálně ze tří čvrtin, výraznou skutečností byly i početné tábory fanoušků jednotlivých celků.

Když pomineme ne právě ideální informovanost ohledně pravidla o prodloužení a penaltách - do finále jen penalty, ve finále prodloužení, ale jen dvakrát tři minuty - ale na to už jsme si ve Španělsku konečně museli zvyknout, pak jediným vážnějším stínem organizačně výborně zvládnutého turnaje byli finaloví rozhodčí. Ti svým výkonem bohužel navázali na výkony svých kolegů v lize, nepoučili se z posledního vzájemného ligového duelu Murcie a Movistaru, který přinesl několik červených karet, hromadnou rvačku a byl špatnou reklamou nejen pro futsal, ale celý španělský sport. A nebýt tentokrát toho, že se hráči včas “vzpamatovali”, mohlo finále i tentokrát skončit ostudou. Jen těžko člověk chápe, že v zemi tak kvalitního futsalu jsou tak špatní arbitři.

Jan Slepička