Doporučuji poštou! zavřít

Rekapitulace 1. kola playoff NFL

Connor Cook

9.1.2017 – NFL má za sebou první kolo playoff – Wildcard games. Jak se na NFL sluší a patří nebylo nouze o skvělé momenty, tvrdou hru a spoustu emocí v zápasech, kde jen vítěz jde dál a poraženému nejen, že zbydou oči pro pláč, ale také skončí celá sezona.

První zápas byl ve znamení nezkušených QBs, kteří startovali svůj první zápas v playoff. Brock Oswailer na straně Houstonu se na pozici jedničky dostal, až po zranění Toma Savage v posledním týdnu základní části, jinak by tato 70 milionová posila Texans zahřívala pouze lavičku náhradníků. Na druhé straně Raiders neměli na výběr a po zranění dvou QBs – Carra a McGloina, museli na pozici jedničky postavit nováčka Connora Cooka, pro kterého to byl vůbec první start v NFL. Cook se tak stal prvním hráčem v historii ligy, který si připsal první zápas jako starter v zápase playoff. Raiders, kteří se dostali do playoff poprvé od roku 2002, byli na horké půdě v Houstonu outsideři a měli navíc proti sobě statisticky nejlepší obranu v lize, a pokud Raiders chtěli pomýšlet na úspěch, museli věřit v bezchybný výkon nováčka. To se bohužel nestalo a hned od začátku zápasu obrana Texans tvrdila muziku a Cook neměl moc úspěšných akcí. Dropy receiverů rozhodně nepomohli psychice Cooka a Texans si v poklidu hlídali stav zápasu. Skvěle zahrál právě QB Oswailer, který naházel 168y a jeden TD, navíc přidal touchdown i po zemi. Texans se tak díky skvělé hře obrany a útoku, který nevyprodukoval žádnou větší chybu dostal přes Raiders celkem hladce a postoupil do divizního kola. RAIDERS 14, TEXANS 27.

Druhý sobotní zápas se odehrával na jednom z nejhlučnějších míst v lize – CenturyLink Field v Seattlu, kde domácí Seahawks vyzvali Detroit Lions, kteří si po delší době okusili, jaké je to být v playoff. Seahawks od začátku zápasu potvrzovali roli favorita a prosazovali se jak vzduchem z ruky QB Wilsona, který naházel 224y a dva TD, tak po zemi ze skvělých běhu RB Rawlse. Rawls v zápase zaznamenal neskutečných 161y po zemi a jeden TD a dal tak vzpomenout na nezapomenutelné výkony bývalého RB Seahawks Marshawna Lynche, který minulý rok ukončil kariéru. Lions se nemohli proti silné obraně Seahawks vůbec prosadit a v celém zápase skórovali pouze 6 bodů za dva field goaly kickera Pratera. Skvělý zápas odehrál i WR Richardson, který zachytil dvě neskutečné přihrávky jednou rukou. Hlavně první zachycený pass Richardsona v endzóně, kde skrz faulujícího obránce dokázal jednou rukou zkrotit míč, patří k nejlepším catchům v celé sezoně NFL. Sehawks se tak znovu probudili ve správný čas a dokázali zvítězit ve wildcard zápase podruhé v řadě. LIONS 6, SEAHWKS 26.

Třetí zápas Wildcard víkendu se odehrával v Pittsburghu, kde domácí Steelers vyzvali překvapení sezony Miami Dolphins. Dolphins měli na pozici starting QB až druhého může soupisky Moora, který zaskakoval za zraněného Tanehilla, který je jinak vůdčím mužem útoku Dolphins. Steelers naopak měli poprvé v playoff k dispozici pravděpodobně nejlepší trio QB+WR+RB v lize – Roethlisberger-Brown-Bell. A trojce z města oceli se činila hned od začátku. Brown stihl ještě v první čtvrtině skórovat dva touchdowny, které měřili přes 50y a když ho bodově ve druhé čtvrtině napodobil i Bell, bylo o výsledku téměř rozhodnuto ještě před přestávkou. Dolphins v klíčových chvílích tvořili chyby a ztráceli míče, což je stálo několik slibných pozic na skórování a prakticky i celu sezonu. WR Brown i RB Bell skončili zápas oba s počtem touchdownů na čísle dva a díky nim si Steelers zajistili účast v dalším kole playoff. Jedinou kaňkou na výkonu Steelers je zranění QB Roethlisbergera, který si poranil nohu v předposlední akci zápasu. I přes to, že Big Ben měl nohu po zápase v ortéze, měl by nastoupit v divizním kole. DOLPHINS 12, STEELERS 30.

Poslední z Wildcard zápasů sehráli v mrazivém Green Bay domácí Packers a hostující tým z New Yorku – Giants. Teplota klesla k -16 stupňům Celsia a na výkony některých hráčů to bylo znát. Giants sice držely otěže téměř celého prvního poločasu ve svých rukou, když díky skvělé obranné hře nedovolili domácímu týmu téměř nic a naopak se dvakrát prosadili po field goalu. Vše se ale změnilo 2:20 před koncem prvního poločasu, kdy po skvělé individuální akci našel Rodgers WR Adamse pro touchdown. Packers navíc dostali míč do držení pár vteřin před koncem poločasu a kouzelník na pozici QB Packers – Aaron Rodgers v poslední akci před odchodem do šaten našel v akci Hail Marry, kdy se hráči snaží zachytit dlouhý pass téměř přes půlku hřiště v endzóně, WR Cobba, který opařil tým Giants a zachytil neskutečnou přihrávku od Rodgerse. Packers, kteří celý poločas tahali za kratší konec provazu tak šli do šaten za stavu 14-6. Druhý poločas sice začali Giants touchdownem Kinga, ale poté už úřadovali pouze domácí a zcela zaskočené hosty nenechali dostat zpátky do zápasu. Po perfektním konci prvního poločasu a výborné hře v poločasu druhém si tak v mrazivém počasí zajistili Packers postup do dalšího kola. GIANTS 13, PACKERS 38.

Divizní kolo playoff:
Konference AFC – New England Patriots vs. Houston Texans – sobota/neděle 2:15, Kansas City Chiefs vs. Pittsburgh Steelers – neděle 19:00
Konference NFC – Dallas Cowboys vs. Green Bay Packers – neděle 22:40, Atlanta Falcons vs. Seattle Seahawks – sobota 22:35

V divizním kole tak uvidíme zápasy soupeřů, kteří proti sobě už nastoupili v základní části a rozhodně si mají co vracet. V sázce je navíc postup do konferenčního finále, a proto si nenechte zápasy NFL PLAYOFF ujít ani Vy, na stanici Sportu TV.