Doporučuji poštou! zavřít

Obhájí Francouzi titul na domácí půdě?

5. 1. 2017 - V osmi francouzských městech startuje ve středu 11. ledna pětadvacátý světový šampionát házenkářů, kterého se zúčastní hráči čtyřiadvaceti týmů, rozdělených v první části do čtyř šestičlenných skupin, z nichž první čtyři reprezentační celky z každé skupiny postoupí do osmifinále. Následně už se bude bojovat systémem k.o. až do závěrečného duelu, který je na programu 29. ledna v pařížské AccorHotels Areně pro více jak 15 tisíc diváků.

Titul budou na domácí půdě obhajovat reprezentanti země galského kohouta. Pátí z lednového evropského šampionátu 2016 budou chtít určitě napravit neúspěšný výsledek z Polska. Budou patřit k největším favoritům, protože mají velmi vyzrálý tým s mnoha osobnostmi - pro mnohé z nich bude možná domácí šampionát poslední velkou mezinárodní reprezentační akcí kariéry a proto půjdou určitě na maximum. Je jen otázkou, jak se dokáží vyrovnat s tlakem domácího prostředí - Španělům v roce 2013 se to podařilo - získali titul, před dvěma lety v Qataru skončil domácí celek ve finále. Právě na výkon katarské reprezentace bude upřena pozornost s nevyřčenou otázkou - bylo stříbro 2015 dílem jen domácího prostředí a s tím mnohých věcí souvisejících anebo si celek pod vedením vynikajícího odborníka na trenérské lavičce poradí i tentokrát?

Okruh favoritů na medaile je ale poměrně široký - úřadující mistři Evropy z loňského roku Němci, po medaili toužící Španělé, kteří před dvěma lety skončili s nepopulární bramborovou medailí, své budou chtít říci i tradičně silní Dánové či Chorvati. Některé osobnosti minulých let budou asi chybět bronzovému týmu z Qataru - Polsku, odborníci také čekají, jak se s propadákem z roku 2015 - až 19.místo -  vyrovnají Rusové.

Čeští a slovenští házenkáři budou na přehlídce chybět. Určitě škoda,ale na druhou stranu asi současná realita. Přesto si určitě fanoušci v Čechách a na Slovensku nenechají ujít vidět nejlepší světové házenkáře v akci. Letošní Liga mistrů,z níž se rekrutuje většina špičkových reprezentantů jednotlivých zemí, přinesla výbornou házenou a tak lze očekávat, že i šampionát svou úrovní nezaostane.

Potvrdí pokračující převahu evropských reprezentačních týmů? Před dvěma lety deset míst mezi prvními dvanácti včetně titulu. Přinese i odpověď na hodně frekventovanou otázku ? Bude to mistrovství individualit jednotlivých celků, které nakonec rozhodnou anebo vyhraje celek relativně bez hvězd, ale s týmovým duchem, jak tomu bylo například v loňském roce na futsalovém světovém šampionátu v Kolumbii, kde získali titul překvapivě  “bezhvězdní “Argentinci ?

Sledujte šampionát na obou našich kanálech, půjde určitě o adrenalinový zážitek.


Jan Slepička