Časté dotazy

Milí diváci, zde se pokusíme umístit co možná nejvíce odpovědí na většinu vašich dotazů a vytvořit jakýsi základ fanouška NFL. Pro začátek je zde hrací systém. Časem však, až nasbíráme dostatek podnětů a dotazů od vás, sem umístíme adekvátní odpovědi a tématické okruhy. Základní pravidla a zákonitosti hry naleznete v sekci - pravidla.

NFL (National Football League – Národní fotbalová liga) je nejvyšší profesionální soutěž amerického fotbalu ve Spojených státech amerických. Hraje v ní 32 týmů rozdělených do dvou konferencí (AFC a NFC) po 16. Obě konference se dále dělí na čtyři divize pojmenované po světových stranách, přičemž každá se skládá ze čtyř týmů.

Hrací formát:

Preseason: srpnové přípravné období, během nějž každý tým odehraje 4 zápasy. V nich dostávají šanci především nováčci a hráči, kteří bojují o to, aby se dostali na finální soupisku, která může mít pouze 53 jmen. Do těchto zápasů největší hvězdy nenastupují buď vůbec, a nebo pouze na chvilku, aby nedošlo ke zbytečnému zranění. Bilance výher a proher z těchto utkání nemá žádný vliv a nezapočítává se do základní části.

Základní část se hraje od začátku září do konce prosince a každý tým odehraje 16 utkání během 17 týdnů, jeden týden má tým volno – tzv. bye week. Kdy konkrétně má který tým volno, je dáno rozlosováním, a bye week může nastat mezi 4. a 12. hracím kolem. Častým dotazem je: „Proč tak málo utkání?“ Americký fotbal je fyzicky velice náročný kontaktní sport, hmotnost hráčů je někdy až 160kg a o zranění není nouze.

* Proti svým třem divizním soupeřům hraje každý tým 2x - doma a venku (celkem 6 zápasů).

* Proti 4 týmům z divize v jejich konferenci odehraje tým dvě utkání doma a dvě venku, tato divize je určena pravidelným tříletým rotačním cyklem (celkem 4 zápasy).

* Proti 4 týmům z divize ze druhé konference odehraje tým dvě utkání doma a dvě venku, tato divize je určena pravidelným čtyřletým rotačním cyklem (celkem 4 zápasy).

* Proti 2 týmům ze stejné konference, které se umístily ve svých divizích v předchozí sezoně na stejném místě, hrají jedno utkání doma a jedno venku (celkem 2 zápasy).

Přesné termíny utkání bývají zveřejněny v průběhu jara, zhruba v polovině dubna. Hlavním hracím dnem každého kola je neděle, ale jeden zápas se hraje také ve čtvrtek (Thursday Night Football) a v pondělí (Monday Night Football).

Playoff: do lednové vyřazovací části soutěže postupuje 12 týmů – 6 z každé konference. Jistotu playoff má každý tým, který vyhraje svou divizi. Divizní šampioni jdou do playoff nasazeni na místech 1 až 4, o pořadí rozhoduje bilance výher a porážek, případně vzájemný zápas, případně lepší bilance ze zápasů proti konferenčním soupeřům. Místa 5 a 6 obsadí tzv. wild card týmy, tedy týmy s nejlepší bilancí výher a proher, které ale nevyhrály svou divizi.

Nejlepší týmy po základní části – nasazené na místo 1 a 2, postupují přímo do druhého kola playoff. O jejich soupeřích se rozhodne v kole prvním – wild card. Zde hraje nasazená 3 proti 6 a 4 proti 5 přičemž výše nasazený má vždy výhodu domácího hřiště. Dále se pokračuje podle pravidla nejvýše nasazený hraje proti nejníže nasazenému v tzv. divizním kole. Následuje konferenční finále a jeho vítězové postoupí do Super Bowlu. Tak se nazývá finále NFL, ve kterém se střetávají šampioni konferencí AFC a NFC, a jehož místo konání je dáno několik let dopředu. Každé kolo playoff se hraje na jedno vítězné utkání a výhoda domácího hřiště má tedy velkou váhu.