Ondřej Voršilka komentátor

blog
Top komentáře

Doporučuji poštou! zavřít

Sparta má tým připravený na úspěch

Spartu čeká zápas roku

5.2. 2017 - Finále CHL je svým způsobem loterie. Jeden večer, jeden zápas, v případě Sparty navíc na ledě soupeře. A i přes to, že Frolunda je z objektivního hlediska favoritem, Sparta může naprosto reálně pomýšlet na úspěch. Má na to tým.

Kapitán

Jaroslav Hlinka oslavil v listopadu čtyřicáté narozeniny, ale do starého železa rozhodně nepatří. Na jeho pohybu na ledě je extrémně cítit chuť, kterou do hokeje stále má. Není pouze mentorem a dirigentem ofensivních aktivit spoluhráčů, kteří by jen slepě plnili jeho pokyny a přání, sparťanský kapitán umí přitvrdit, dohrát o dvacet let mladšího protihráče u mantinelu či zakřičet na spoluhráče. Jeho výběr místa je excelentní a v kabině i na ledě má velký respekt. Je to bojovník s talentem od boha.

klíčový moment sezóny - Jediný gól Sparty na ledě Bernu ve čtvrtfinále

Nejlepší hráč sezóny

Jednoznačně Petr Vrána. Jeho angažováním Sparta pozlatila ruku svého výběru. Jedeatřicetiletý rodák ze Šternberka prožívá suverénně nejlepší sezónu své kariéry a podle mého názoru je v současné době jedním z nejlepších českých útočníků vůbec. Nasazení, hokejové myšlení, technika, koncovka a perfektní bránění. To vše Petr Vrána vyladil ad absurdum se zkušenostmi z těžkých zápasů v NHL, ze skvělé sezóny v Chabarovsku či finále KHL v dresu pražského Lva. Má respekt a střeleckou formu. V extralize nasbíral 45 bodů v 45ti zápasech.

klíčový moment sezóny - obě semifinále proti Vaxjo Lakers

Faktor souhry

Sparta má v této sezóně velmi kvalitní kádr a i když by se rozhodně neztratil jeden kvalitní obránce, v útoku je kor po zimních přestupních termínech a příchodech Smejkala a Buchteleho velký přetlak. Pakliže jim vydrží forma, konkurence se rozhodně nemusí obávat Petr Kumstát a Lukáš Pech. Strůjci památného karlovarského titulu v roce 2009 předvádí skvělé výkony a hlavně zřejmě nejúžasnější souhru v českém hokejovém prostředí. Výbušný, energický rychlík se zlatýma rukama, Lukáš Pech, a velký bojovník a král předbrankového prostoru, Petr Kumstát, ví snad o každém svém pohybu. Dokáží společně rozhodovat zápasy. A to je pro Spartu k nezaplacení.

Brankoviště


Říká se, že brankáři jsou sví. Tomáš Popperle je svý mezi svými. Některé hlasy hovoří o jeho prokletí, spočívajícím v neschopnosti uspět v klíčových zápasech play off a je pravda, že dokáže občas dostat opravdu laciný gól. Ale já osobně právě tohoto gólmana řadím k základním kamenům úspěchu v CHL. V klíčových situacích Spartu podržel a dokázal, že je brankářem svou kvalitou přesahujícím extraligový rank.

Klíčový moment sezóny - čistá konta v odvetách proti Jonkopingu a Vaxjo

Obrana

Zde má Sparta, řekl bych, největší rezervy. Obrana by zasloužila o něco více zkušenosti a zatímco v extraligové konkurenci je obranná činnost týmu naprosto dostačující, proti elitním soupěřům v Lize mistrů je přecijen občas tlak na sparťanskou obranu znát. Zde spatřuji největší výhodu Frolundy před finálovým soubojem. Hráči jako Kalina, Gernát či Nedomlel mají bezesporu velkou budoucnost, ale troufám si tvrdit, že příchod jednoho kvalitního zkušeného beka kolem třiceti let, místo jednoho z útočníků, by Spartě neuškodil. V Lize mistrů je rozhodně nutné vyzdvihnout přínos možná až zbytečně podužívaného Michala Barinky a také Juraje Mikuše, který učinil od sezon strávených ve Lvu Praha obrovský pokrok.

Z komplexního hlediska pochopitelně Sparta není dokonalá, ale má kvalitně vyvážený tým, který velmi precizně načasoval formu na vrchol sezóny. Už v úterý může zaznamenat velký úspěch pro celý český hokej. Finále CHL sledujte 7.2. od 18:45 na Sport1.Ondřej Voršilka 2017.02.05 21:19