Ondřej Voršilka komentátor

blog
Top komentáře

Doporučuji poštou! zavřít

Nejen jak, ale i s čím hraješ je podstatné

6.7. 2017 - Stejně jako je obří geografický prostor, na němž se KHL odehrává, tak jsou výrazné i rozdíly mezi finančními možnostmi jednotlivých klubů. Zatímco třeba AK Bars Kazaň stojí na základech republiky o hrubém domácím produktu přes 930 bilionů rublů a bohaté podpoře petrochemických gigantů Kazanorgsintezu, TatNeftu či Gazpromu, nebo Petrohrad, který se bez problémů řadí v žebříčku nejbohatších klubů mezi tradiční kanadské bašty v NHL, nalezneme i kluby, jejichž rozpočty jsou zlomkové a šetřit musí, kde se dá. K tomu si připočtěme fakt, že v KHL je obrovská základna hráčů, kteří přichází z naprosto rozdílného prostředí, od hvězd NHL, přes matadory odkojené drilem za železnou oponou až po mladíky narozené po roce 1990, kteří vyrostli masírováni moderními vzory v zámoří. To vše má za následek neskutečnou rozdílnost v trendech výbavy a hráčské výstroje.

Zatímco v Petrohradu řádí Ilja Kovalčuk, který je jedním z nejprogresivnějších hráčů KHL ve vztahu k výstroji a výbavě a sám se podílí na vývoji hokejek předních výrobců, nebo nedávno ještě v KHL nejlépe placený český hokejista Roman Červenka, tedy hráči, kteří používají pouze nejnovější a nejdokonalejší vybavení, v klubech jako je Novokuzněck či Čechov nalezneme hráče, kteří oblékají i několik sezon jeté chrániče či vesty. Důvodů je celá řada od možností klubů, pověrčivost až po fakt, že jim daný kus prostě vyhovuje.

Základem herního projevu hokejisty je jeho pohyb na ledové ploše. Alfou a omegou jsou tedy brusle. KHL v tomto ohledu nijak nezaostává a sleduje přirozeně nejmodernější trendy. Drtivá většina hráčů se ve správný čas přeorientovala na obutí systému s tvarovatelným vnitřním jádrem vyrobeným technologií U Foam. Takové brusle se po nahřátí teplotou těla dokonale přizpůsobí tvaru nohy a zpružní. Bota se individuálně vytvaruje a minimalizuje výskyt jakýchkoli volných míst, čímž nedochází ke ztrátě energie. To vše ergonomicky koresponduje s noži speed blade, které umožňují adekvátní start i obratnost. Na tomto systému dnes bruslí devadesát procent hráčů v KHL. Jsou však i hráči, kteří potřebují brusle na noze cítit a vyznávají materiály, které tyto vlastnosti nemají.

Dalším klíčovým komponentem výbavy hráče je hůl. V KHL stále ještě najdeme bardy uctívající kult dřeva. Například elitní obránce Kazaně Ilja Nikulin byl v tomto ohledu poměrně dlouho sveřepý a jeho přerod a orientace na nejmodernější trendy ve výbavě tu a tam vyvolaly posměšky v řadách mladších spoluhráčů. Každopádně postupem času dřevěné hokejky takřka vymizely. Nejnovější trendy zjednodušují materiální celistvost hokejky na minimum a pasé je tak trochu i doba, kdy byly shafty i čepele lepeny z mnoha částí různorodých kompozitových materiálů. Špičková hůl současnosti je vyrobena z jednoho kusu materiálu, nejsou na ní žádné spoje a neobsahuje žádné chemické prvky lepidla, čímž je eliminováno jakékoli slabé místo. Celá hůl je protkaná bezešvými vlákny. Po obvodu čepele jsou navíc tažena zesílená šroubovitá vlákna, která posilují materiál v nejvíce namáhaných místech.

Liga bude v následujících letech těžit z generační výměny. Porevoluční průkopníci, kteří se naučili bruslit v tvrdém drilu skryti za železnou oponou v NHL zestárli a vracejí se domů. Ruslan Fedotěnko, který má na svém kontě 971 startů v NHL, se cítí ještě na tři roky v Donbassu. Sergej Fedorov je sice trochu jiný případ, ze zámoří už je zpátky nějaký ten pátek, ale svým způsobem do kategorie patří. I jeho v jednačtyřiceti letech vývoj KHL v posledních sezónách inspiroval k pokračování v kariéře. A budou další. Otázkou je, zdali uspějí. Z NHL je vyhnala dravost mládí, nicméně i v tomto ohledu KHL svou zámořskou sestru dohání. Každopádně tito hráči přináší do Ruska obrovské zkušenosti nejen herní, ale i ty, které se týkají trendů ve výstroji. Stejně tak jsou ale přínosní vzhledem k použití nejnovějších trendů ve výstroji nejmladší hráči, kteří vyrostli v porevoluční ruské společnosti ovlivněni reklamou a sociálními sítěmi. Ti na sebe neobléknou a do ruky nevezmou nic, co před nimi nevyzkoušeli jejich idoly z NHL.Ondřej Voršilka 2017.07.06 18:17