Ondřej Voršilka komentátor

blog
Top komentáře

Doporučuji poštou! zavřít

Východní mise uspěla

21.10.2016 - Myšlenka, která stála u zrodu Admiralu, se začala klubat na svět už před časem. Představitelé KHL následně potvrdili, že startovní pole soutěže rozšíří klub z Vladivostoku. Zájem na tom měli představitelé ligy, ministerstva sportu i regionu, nicméně dlouho byl tento záměr opředen tajemstvím. Na veřejném hlasování fanoušků byl zvolen název i logo, ale až 17. června roku 2013  bylo trochu jasno o složení týmu. V tento den  se konal rozšiřovací draft, který po vzoru zámořské NHL umožnil Admiralu získat po jednom hráči z ostatních ruských klubů. Tak si Admirál vybíral.


Prezidentem klubu se stal Alexander Mogilnyj, někdejší útočník Buffala, Toronta a sovětské reprezentace, ale ani to nebylo ze začátku jasné, protože Mogilnyj se nezúčastnil oficiální prezentace v Moskvě, což vyvolalo určité pochybnosti. Prostě tajemný hrad v karpatech. Přitom právě olympijský vítěz z Calgary 1988 sehrál při vstupu Vladivostoku do KHL důležitou roli. Mogilnyj má výborné vztahy s tehdejším prezidentem KHL Alexanderem Medvěděvem, majitelem klubu Zijvudinem Magomědovem i s dalšími osobnostmi ruského hokeje. Patrně na jeho popud nastoupil hlavní kouč Hannu Jortikka, jenž ještě v polovině předešlé sezony vedl nedaleký Chabarovsk.

Výběr hráčů, draft, nenominoval Rusy a co se týká cizinců, Admiral se zaměřil především na Evropany. Kanaďané a Američané totiž prý vyžadují delší čas na adaptaci v místních podmínkách a ten Admiral neměl. Na palubu se tak nalodili Švédi Bergfors, Gynge, Porseland či Němec Schutz.

Vladivostok je šesti set tisícové město přímořské oblasti Ruska a podle svého názvu, který v ruštině znamená Vládni východu, se i v historii o něco podobného snažil. Těžko říci, zda-li úspěšně, no minimálně Nikita Chruščov ho svého času prohlásil za lepší San Francisco s tím rozdílem, že až do roku 1992 sem nesměli cizinci kvůli přísnému vojenskému utajení. Dnes už funguje Vladivostok opět jako normální město, vysílají tu i televize - rusky i japonsky a jsou zde konzuláty cizích zemí. Vladivostok zahrnuje mnoho zajímavostí, je to cílová destinace transsibiřské magistrály z Moskvy o délce 9288km. Sídlí zde tichomořská flotila. Z hokejového hlediska je podstatné především to, že v premiérové sezoně se klub probojoval do playoff a kvalitní výkony předvádí stabilně. 


Ondřej Voršilka 2017.12.21 16:37