Doporučuji poštou! zavřít

5 důvodů proč sledovat KHL

8.9. 2018 - KHL vstoupila do jedenácté sezóny a za dobu své relativně krátké historie na sebe již stačila strhnout velkou míru pozornosti. Pojďme si shrnout hlavní důvody, proč by to tak mělo být i nadále. 

1. Slovan - Tým dostal v podobě hlavního trenéra Vladimíra Országha nový impuls, na střídačku usedl muž, který je na Slovensku vnímán s pokorou, muž, který se dokázal prosadit v NHL i na reprezentační úrovni a to nejen jako hráč, ale také jako člen trenérského štábu. Poprvé má Slovan v KHL slovenského kouče, fanoušci za týmem stojí. Hráčský kádr je dobře nastaven. Slovan má šanci proplout do play off.

2. Česká stopa - Ta je v KHL od začátku nesmírně silná. Přes opojení Jaromírem Jágrem a početnou omskou enklávu hvězd, přes spanilou jízdu pražského Lva až po trenérskou hegemonii Miloše Říhy, který to dotáhl až na lavičku samotného Petrohradu. Tahákem aktuální sezóny je bezesporu bývalý reprezentační kouč Josef Jandač na lavičce Magnitogorsku. V odlehlé oblasti za Uralem má jasný úkol, vrátit Magnitku do boje o Gagarinův pohár. Sledujme, jak ustojí enormní tlak a jak ukočíruje hvězdy formátu Mozyakina či Wolského.

3. Elitní hvězdy - Zvykli jsme si, že v KHL nastupují hokejisté světového formátu či rovnou bývalí hráči NHL. Aktuální sezóna není výjimkou. Zde jsou ti nejzářivější: Pavel Datsyuk a Nail Yakupov  - Petrohrad, Maxime Talbot, Alexei Yemelin a Kris Versteeg - Omsk, Maxim Afinogenov - Dynamo. V KHL ale nalezneme mnohem více hvězd světového formátu i hráčů, kteří se stali hvězdami v některé z evropský předních soutěží. V KHL letos působí rovných 50 Kanaďanů, 43 Finů, 21 Švédů, 23 Čechů a 20 Slováků.

4. Atraktivní týmy - KHL má výhodu, že byla postavena na platformě hokejově velmi kvalitní ruské Superligy v zemi, která se v rámci historického kontextu pohybuje mezi elitou hokejového světa. Ruské týmy patří od nepaměti na špičku a svou kvalitu si drží dál. Tradiční ruské kluby, jako jsou Petrohrad, CSKA Moskva, Dynamo Moskva, Avangard Omsk, Ufa či AK Bars Kazaň jsou zárukou hokejové kvality. Ideálně je doplňují týmy jako Lokomotiv či Magnitogorsk, které našly recept, jak být úspěšní, ať už formou ustálené sestavy v případě Magnitogorsku, tak dravostí, kvalitní obrany a vlastním odchovu v případě Lokomotivu. Tradiční peloton je doplněn a zajímavé zahraniční hráče. Jokerit již patří mezi elitu KHL a Slovan, Dinamo Minsk či Kunlun jsou týmy, u kterých je výraznější progres doufejme jen otázkou času.

5. Špičková úroveň - nejen předchozí dva body, ale celá řada dalších faktorů předurčuje KHL k naplnění špičkové sportovní úrovně. Tradiční ruská škola si zakládá na drilu a dosahování elitní výkonnosti. V dnešní době je navíc již natolik otevřena vnějším vlivům a světovým trendům, že je schopna dostatečné sebereflexe a pokory, čímž nalézá vlastní cestu ke kvalitě. Konkurence je extrémní. Bohaté týmy mají možností vábit hvězdy, méně bohaté kluby se musí držet ve střehu o to tvrdší prací, která opět vede ke kvalitě. Hráči z celého světa vnímají KHL jako kvalitní alternativu zdaleka nejen pro vidinu možných výdělků. Vysoké tempo, nasazení a herní vyspělost. Taková je KHL.


Zápasy KHL sledujte exkluzivně na Sport1 a Sport2 po celou sezónu. Vysíláme všechna utkání Slovanu Bratislava a v pravidelných dávkách i nejlepší zápasy těch nejatraktivnějších týmů.

A jestli se chcete dostat ke KHL ještě blíž, máme pro vás super soutěž: Dostaň sa Slovanu pod kožu a vyhraj VIP vstupenky na domáci zápas s Jokeritom v KHL a možnosť stretnúť sa priamo s hráčmi.

Ondřej Voršilka 2018.09.08 10:00