Doporučuji poštou! zavřít

Na západní frontě klid

14.30. 2018 - Západní konference KHL má za sebou první kolo play-off v historicky nejrychlejším možném čase. Pojďme si teď, jak se říká, "hodit na stůl" pár poznatků. 


další

Ondřej Voršilka 2018.03.14 13:48

Olympijské dozvuky

1.3. 2017 - Osobně se mi ledové zápolení pod pěti kruhy líbilo. Myslím si, že i bez hráčů z NHL měl turnaj co nabídnout a díky tomu, že hokejové velmoci nemohly využít svých nejvýraznějších hvězd, byl i pro diváky zajímavě vyrovnaný. Nesouhlasím s názory, že se jednalo o méněcenné zápolení B týmů. Pořád je to olympijský turnaj a všichni, kdo tohle tvrdí, olympijskou myšlenku tak trochu degradují. Ti, co tam jeli, bojovali za svou zemi, bojovali s veškerou hrdostí a nasazením...a zkuste vysvětlit Pavlu Dacjukovi, že jeho zlatá medaile, která ho poslala do elitní společnosti v Tripple Gold Clubu, je bezcenná. Navíc i bez hráčů NHL tam bylo hvězd dost a hokejová kvalita byla v každém týmu obsažena, někde více, jinde méně.


další

Ondřej Voršilka 2018.03.01 12:38

V KHL přichází drtivý finiš

24.2. 2018 - Zatím co kalendářní rok 2018 je teprve čerstvě narozeným děckem, jen co skončí svátek pod pěti kruhy, hokejová KHL rozdá poslední vstupenky do play off, lépe řečeno prodá, a to hodně draze. O kterých týmech se mluví? Začněme na západě, je to blíž. Ve hře o poslední dvě vstupenky jsou tři týmy. Spartak Moskva, Dynamo Moskva a Severstal Čerepovec. Nejvýhodnější výchozí pozici má Spartak, který disponuje 82 body, následován 80 bodovým Dynamem a pod čarou ponoru zatím plujícím Čerepovcem. Spartak se Severstalem čekají po olympijské přestávce poslední dva duely, ve kterých půjde o všechno. Dynamo už pouze jeden. Spartak má nejvýhodnější pozici jednak proto, že má z dané trojice nejvíce bodů, ale také proto, že odehraje oba závěrečné zápasy doma. Nejprve s Lokomotivem a následně zřejmě v přímém souboji s Dynamem, což je onen jediný zápas, který má před sebou dvojnásobný šampion KHL z Moskvy. Dynamo v Gagarinově poháru ještě nechybělo a udělá maximum proto, aby se tak nestalo ani letos. V průběhu přestávky pilovalo svou formu na soustředění v Česku, kde se střetlo s Chomutovem a Spartou. Oba přípravné duely sice těsně prohrálo, ale herní dojem rozhodně nebyl špatný. Nejsložitější situaci má Čerepovec, který hraje oba zápasy venku a to navíc proti nejlepším týmům Západu, Petrohradu a CSKA Moskva. Jeho šance na postup jsou takřka nulové. další

Ondřej Voršilka 2018.02.24 09:56

Je reálné myslet opět na český tým v KHL?

18.2. 2018 - KHL spatřila světlo světa jako dlouhodobě plánovaný, ambiciózní projekt politických a ekonomických elit, jehož záměr nikdy nebyl jen čistě sportovní. Vůbec si nemusíme nalhávat opak. Ostatně na tom nic tak hrozného není vzhledem k faktu, že z čistě sportovního hlediska nabízí KHL kvalitu, a jak vidno nejen v posledních letech, i reprezentační zdroje pro všechny hokejové národy, včetně těch zámořských. A i když je to paradoxně Rusko, které řešilo před Olympijskými hrami existenční otázku, tak vzhledem k postoji NHL dodala nejvíce hráčů jednotlivým výběrům právě „ruská“ KHL. Osobně si myslím, že olympijský turnaj má vysokou kvalitu i bez hráčů z NHL. Mne však zajímá odpověď na jinou otázku. Kam se KHL hodlá ubírat dále? Ne snad že by roztáhla svá křídla, to chraň bůh, ale směrů, kterými liga hodila kámen a sledovala, jak velké vlny se rozutečou do stran na pomyslné hladině cílové destinace, bylo již mnoho. Lev Poprad skončil fiaskem, Lev Praha i přes fantastickou sezónu s finálovou účastí a rekordem návštěvnosti, také skončil, Medveščak přišel na buben. Všechny části tohoto nuceného exodu měly společnou konturu v podobě utaženého kohoutu ruské podpory. Ten se většinou utahuje ve chvíli, kdy politicko-ekonomické tlaky zvítězí nad sportem. Poté kalkulačka rozhodne, že obhospodařování pozic na daném trhu již není rentabilní. To, že se prosadil Jokerit náhodné ale není. Je to velká tradiční značka, Skandinávie je důležitý trh a hlavně v Helsinkách sedí ve VIPce petrohradská, tedy ta nejmocnější, klika. 

KHL v posledních měsících upíná svůj zrak na východ. Ale je to správně? Z hlediska již zmíněných politicko-ekonomických zájmů Ruska možná ano, ale myslím si, že tím KHL může sama sebe pouze pohřbít. Není možné udržet kvalitu soutěže, ve které budou hrát týmy z Číny, Korei či Mongolska. Můj názor tedy je, že pokračování tohoto scénáře nebude příliš reálné. Na čínském příkladu je totiž jasně vidět, co přinášejí jednostranné ambice Ruska etablovat se na čínském trhu. Dobrodružství v mýtické zemi "Draka" postrádá výrazný sportovní aspekt. Ale jde přeci i o sport - nebo už ne? Kunlun trpí nezájmem fanoušků a ve výše zmíněných destinacích by to bylo stejné. KHL si musí sama uvědomit, co vlastně chce. Ne se chovat nepředvídatelně jako doposud. Jasné ale také je, že si musí udržet image a punc kvality a i z toho důvodu stále pokukuje na západ. Proč si udržuje Rigu? Bratislavu? Oba kluby mají fatální ekonomické potíže. Protože si nemůže zavřít dveře.

Myslím, že není nereálné myslet opět na Česko. Ať už na bohatý Třinec, Kometu s jejich početnou fanouškovskou základnou, nebo tradiční Spartu. Je to jenom o tom, kam chtějí v úvodu zmíněné politicko–ekonomické elity dosáhnout.  Hlavně pro peníze...a pak také trochu pro tu sportovní prestiž.
další

Ondřej Voršilka 2018.02.18 17:19

S vlajkou nebo bez, každopádně s nožem na krku

10.2. 2018 - Před osmi lety to bylo ruské fiasko, mediální hon na hvězdy od Moskvy po Vladivostok nebral konce, národní zklamání i zoufalý skok z okna fanouška, který psychicky neustál finálovou prohru na světovém šampionátu. Ti smířlivější suše konstatovali, "tohle není náš rok." A skutečně nebyl. Rusové neuspěli ve Vancouveru, kde dostali potupný výprask 3:7 od Kanady ve čtvrtfinále a selhali i na mistrovství světa, kde se museli ve finále sklonit před českými reprezentanty.


další

Ondřej Voršilka 2018.02.10 15:53