Doporučuji poštou! zavřít

Evoluce v KHL, silní přežijí

27.3. 2017 - Čas, jakkoli se jedná o stabilní veličinu, pocitově ubíhá tak nějak čím dál rychleji. KHL je v tuto chvíli ve vrcholné fázi své deváté sezóny a je otázkou, co přesně začne v měsíci srpnu. KHL šla strmě vzhůru. První sezóna přinesla rozvrat mnoha hokejových "manželství" se západem, dále následovaly expanze, ale třeba i výhrůžky o nesmyslném zapojení KLDR. Prostě černé zlato může téci všemi směry, jen je potřeba mu to umožnit.

další

Ondřej Voršilka 2017.03.27 13:20

Česká ruská škola

11.3. 2017 - Hokejový klub Avangard Omsk je naší optikou v KHL jednou z těch nejvzdálenějších destinací. Tisíce kilometrů, X časových pásem a pro našince až nepředstavitelné podmínky pro život uprostřed sibiřských plání. Zmíněný našinec by se ovšem možná divil, jak je tato destinace provázaná s Českou republikou díky hokeji.
další

Ondřej Voršilka 2017.03.11 14:30

Jde to i bez flámů

Sergei Mozyakin

7.3. 2017 - Jeho jméno sice nezdobí ochranná známka NHL, ale je to až s podivem. Málokterý útočník si drží takovou produktivitu tak dlouho jako on. Jeho čísla se pravidelně pohybují na hodnotách NHL s tím rozdílem, že v KHL se hraje o třicet zápasů méně.
další

Ondřej Voršilka 2017.03.07 15:05

Ilja Kovalčuk, talent vs. naturel

1.3. 2017 - Zprávy o tom, že Ilja Kovalčuk po výluce nebalí kufry do Jersey, ale zůstává „doma“ před časem šokovaly celý svět. Ani fantastický kontrakt na 100 milionů dolarů za 15 sezón nepřesvědčil rodáka z Kalininu, aby setrval v zámoří. Pravdou je, že v Petrohradu nemají zrovna hluboko do kapes a přeplatit Kovalčuka nebyl problém, mluvilo se hodně i o touze hvězdného útočníka vrátit se do vlasti z osobních a rodinných důvodů. Ať je to jak chce, Ilja rozhodně finančně nestrádá, svých 10 milionů za rok má, navíc je daní zcela jistě dle sympatičtějšího klíče a KHL dostala hvězdu první velikosti. Chvilku to trvalo a sen se stal realitou. V roce 2014 konečně SKA dokráčelo k prvními titulu v KHL ve své historii. Ale co sezona číslo dvě?


další

Ondřej Voršilka 2017.03.01 15:02

Kdo vystoupá na zlatý vrchol KHL?

21.2. 2017 - Čas letí jako střela příklepem Denise Kuljaše a KHL vstupuje do svého již devátého play-off.  Play-off, které bude v mnoha ohledech výjimečné. Ale to je v KHL vlastně každé. Od opojení Jaromírem Jágrem, přes výluku Ovečkin included, přes evropskou expanzi, až po návrat Iljy Kovalčuka, vždy bylo o čem psát a vždy bylo na co koukat. Nová edice má také spoustu lákadel. Moskevský orel roztáhl svá křídla až do Pekingu, novou tváří ligy se stal hvězdný Pavel Dacjuk a prošli jsme obdobím velmi ambiciozních přestupů. Pojďme ale poodhalit, kdo má jaké šance. Poslední finále svedlo dohromady CSKA Moskva a Metallurg Magnitogorsk. Fjodorovova "rudá" mašina působila neporazitelným dojmem, drtivá ofensiva a excelentní Sorokin v brance. Až v samotném finále rozhodla zkušenost staršího mužstva Magnitogorsku. Dalo by se očekávat, že CSKA si to tentokrát vzít nenechá, jenže vysocí manažeři Rosněftu si evidentně řekli, že vrhnou své ekonomické pohledy jiným směrem a místo toho, aby po odchodu Alexandera Radulova na restart do NHL zajistili adekvátní posily, soupiska vicemistra působí dost rozpačitě, nebojme se říci low-costově. Ale, evidentně to byl dobře promyšlený krok. CSKA  ukázalo záda všem svým konkurentům na Západě a do nadstavby jde z prvního místa. Zas a znova se opakuje typický příběh hráčů, u nichž je jedno kolik berou, co mají napsáno na zádech, prostě makají jako tým a bez hvězdného lesku vítězí. Ostatně dva poháry Dynama Moskva nebyly náhodné a Dmitry Kvartalnov by mohl tuhle látku vyučovat spolu s Olegem Znaroksem na univerzitě. Když už je řeč o Znarokovi, Petrohrad je pro CSKA největším konkurentem. 249 gólů v základní částí, repasovaný Kovalčuk a faktor úspěchu Pavla Dacjuka předesílají do světa zprávu, že nás dost možná čeká nejlepší finále Západní konference všech dob.  Magnitogorsk ukazuje dlouhá léta, že pluje po zvláštní sinusoidě a po uspěchu přichází povětšinou pád, navíc dlouho bylo propíráno téma, že elitářům Mozyakinovi se Zaripovem je 35 let a je otázkou, jak dlouho to na nich ještě může stát. Oni odpověděli velmi rychle. Mozyakin prožil nejlepší sezonu kariéry a Metallurg bez komplikací vyhrál Východní konferenci, takže žádný úpadek rozhodně nečekejme. Magnitka je jasným adeptem na finálovou účast. Kazaň zásadně neposílila, stejně jako Ufa, Omsk či Dynamo. Jokeritu v play off zatím docházel pravidelně dech. Takže se dá předpokládat, že investiční záměr vyjde Petrohradu. Klub nejen že udržel kvalitní mužstvo z loňska, ale ještě dokázal přivábit Pavla Dacjuka. 38 let? Ještě dvě tři sezony může řádit a hlavně víme, co jsou v Petrohradu pro úspěch schopni podstoupit a obětovat. A hlavně, Dacjuk je hráč do play-off. Můj tip na finále tedy zní. SKA - Magnitogorsk. 


další

Ondřej Voršilka 2017.02.21 09:43