Doporučuji poštou! zavřít

Slovan zbrojí na novou sezónu v KHL

HC Slovan Bratislava

Bratislavský Slovan si rozhodně poklidné léto neužívá. Co léto, Slovan si neužívá klid již od konce nepříliš úspěšné minulé sezony. Přes turbulence v ekonomickém chodu klubu, přes opadající zájem publika či rozkoly v rámci vnitřních vztahů se bratislavská hokejová organizace číslo jedna dokázala udržet mezi evropskou a de facto interkontinentální smetánkou. Tedy v KHL. To ale stále, byť se blíží srpen, neznamená, že vše je v nejlepším pořádku. Slovan dává dohromady nejen finance, ale také další poměrně zásadní položku, bez které by se hrála liga celkem složitě, totiž samotný tým. Dlouho to vypadalo všelijak a jednání s posilami zastíral dusivý oblak tajemství. Nyní se začíná přeci jen nad Bratislavou vyjasňovat. 

Do branky přichází Marek Čiliak, který brněnské Kometě dva roky po sobě vychytal český extraligový titul. Těžko tomu věřit, ale možná to vypadá, že by Slovan mohl disponovat konečně opravdu stabilní brankářskou jedničkou. Podle mě doposud jednoznačně nejlepší manévr na přestupovém trhu v podání Slovanu Bratislava.  Druhým gólmanem je zkušený Čech Jakub Štěpánek. 

Do role pilířů defensivy by se teoreticky mohli vyprofilovat zkušení Meszároš, Sersen, Švarný či Nicholas Shchaus. Nicméně v případě obrany to v KHL není vždy o zkušenostech, ale o dynamice, síle a dravosti. Dost zásadní otázkou tak bude výkonnost mladých beků Kloka, Heděry či Bačíka.

Jako klíčová by se mohla jevit dohoda na nové smlouvě s Michalem Řepíkem či angažování dravého Rudolfa Červeného, který patřil v loňském ročníku extraligy v dresu Mountfieldu k nejlepší útočníkům v Česku. Z Kunlunu se vrací Kanaďan Kyle Chipchura, který si ve Slovanu v minulosti vytvořil dobrou auru, v jednání jsou kontrakty s Patrikem Virtou, Jeffem Taffem či Marekem Viedenským. Všichni mohou být velmi platní. Ale Slovan bude potřebovat ještě něco navíc aby se opět dokázal probít do play-off. Dobré vnitřní klima, stabilitu nejen finanční, ale i morální a cizinci musí tahat za jeden provaz se Slováky a v neposlední řadě podporu fanoušků i v horších časech, které zcela jistě přijdou. Důležitý bude start sezóny, který Slovanu tradičně moc nevychází. Já osobně ale věřím, že tenhle Slovan bude úspěšný. další

Ondřej Voršilka 2018.07.17 16:03

Kdesi v prachu a mrazu

12.7. 2018 - Cheljabinská oblast v uralském regionu je etnicky různorodá, vedle ruské většiny zde žije i významné procento Tatarů, Baškirů, Ukrajinců či Arménů, nicméně hokejová otázka je zde striktně bipolární. Buďto milujete Traktor, nebo Metallurg. 

další

Ondřej Voršilka 2018.07.12 11:17

I bez ochranné známky NHL to jde

Sergei Mozyakin

4.7. 2018 - Jeho jméno sice nezdobí ochranná známka NHL, ale je to až s podivem. Málokterý útočník si drží takovou produktivitu tak dlouho jako on. Jeho čísla se pravidelně pohybují na hodnotách NHL s tím rozdílem, že v KHL se hraje o třicet zápasů méně.


další

Ondřej Voršilka 2018.07.04 15:58

KHL na dosah ovladače

2.7. 2018 - KHL to se svými globalizačními ambicemi myslí smrtelně vážně. Nárůst zájmu o v současnosti druhou nejlepší ligu na planetě roste a vysílací práva jdou na dračku. Pravdou ale je, že vzestupnou tendenci zájmu prožívá KHL od samého počátku. Od roku 2008, kdy tento velkolepý projekt spatřil světlo světa, a soutěž generovala 3,5 milionu diváků, se sledovanost vyšplhala průběžně až na 21 milionů diváků, kteří si nenechali ujít play-off v roce 2013. V minulé sezoně se číslo vyšplhalo ještě výš. I návštěvnost na stadionech je výraznější, na jedno utkání minulé sezony přišlo v průměru 6377 diváků, což je třetí nejvyšší číslo v desetileté historii soutěže. A co teprve, když se v realitu proměnila šance, že se vám po obrazovce bude prohánět Ovechkin, Datsyuk či Malkin v době výluky? KHL trhala rekordy. Ano, je naprosto logické, že trh vysílacích práv v tu chvíli získal velmi žhavý a žádaný artikl. U nás a na Slovensku si diváci zvykli „cestovat po Rusku“ díky stanicím Sport1 a Sport2, signál z KHL již nenechává lhostejnou významnou zámořskou stanici ESPN a švédský konglomerát Viasat, obhospodařující sever Evropy, velmi dobře věděl, co dělá, když rozšířil svůj dosah i na pobaltské státy. Ligu tak zprostředkovává díky více než 180 přenosům v lokalitě se značným potenciálem. KHL jde ale mnohem dál. Výrazným počinem byl i útok na Asii a Oceánii. Oficiálním broadcast partnerem se stal v dané oblasti Eurosport Asia-Pacific, který získal exkluzivní práva na 60 zápasů během sezony a ve chvíli, kdy byla dotažena smlouva s CCTV-5+ v Japonsku a Číně, se pavučina ve tvaru sféry definitivně nad naší planetou spojila. 
další

Ondřej Voršilka 2018.07.02 17:08

KHL je svá, ale cestu si najde

25.6. 2018 - Dlouhý porod, který trvá od roku 2008 a stále ještě není dokončen, protože jakkoli se liga vyprofilovala do funkčního mechanismu, stále má co zdokonalovat, se již před časem značně zkomplikoval. Netřeba zde posuzovat politicko-ekonomické důvody krize, která pochopitelně staví jakýkoli sport do pozadí sociální situace ruského lidu, nicméně je dobré uvědomit si důsledky, které mohou na KHL tvrdě dolehnout a položit si otázku, zda-li je to nutné. Je opravdu nutné se aktuálně ohánět zašlými názvy jako Křídla Sovětů a argumenty, že je potřeba postavit silný ruský základ pro silný ruský národní tým? Není snad evidentní, že ruský národní tým je momentálně jedním z nejlepších na světě i bez hvězd NHL právě proto, že KHL dosáhla sportovní kvality sama o sobě, právě i díky expanzi a díky tomu, že přilákala tolik velkých hvězd? Není spíše na místě zamyslet se nad tím, jakým způsobem je nalákala, jak byla nastavena finanční politika a marketing? Ano, těžko by hrál Kovalčuk za Petrohrad, kdyby mu Gazprom nezajistil pohádkový plat, ale ono nejde jen o Kovalčuky, jde o hráče, jako jsou Andronov, Galimov a další, kterým v garážích Ferrari ve všech barvách duhy stále ještě neparkují. Právě oni již dnes tvoří páteř sborné. Denisov, Yakovlev, Bělov, Svitov, Grigorenko. Ti všichni silnou ligu potřebují. V NHL na všechny s otevřenou náručí nečekají. Ano, snížit náklady je nutné, lze redukovat počet zápasů, oddělit konference, redukovat počet týmů, ale uzavření se do sebe a odklon od expanzivní politiky směrem na západ je krokem zpátky. Rusko na panevropskou soutěž momentálně nemá, co ale zřejmě bude mít je čas zamyslet se, jestli už dávno nemohla být KHL celoevropskou elitní soutěží s přirozeným, ekonomicky stabilním zázemím tvořeným všemi zúčastněnými subjekty. Chtělo to jen trochu pokory. KHL přežije, ale projde těžkou zkouškou. Věřme, že jí dodá sílu.

další

Ondřej Voršilka 2018.06.25 16:11