Doporučuji poštou! zavřít

Ruská škola

31.12. 2016 - Hokejový svět momentálně upírá značnou část své pozornosti do Kanady. Ten ruský konkrétně do Air Canada Center v Torontu. Jakkoli KHL blahořečí staré hrdiny a každou možnou příležitost využívá k pompézním oslavám sedmdesáti let armádního hokeje a do VIPky CSKA Moskva usedá Vladislav Tretiak s Borisem Michailovem častěji než na gauč doma v obýváku, nezapomíná myslet na svou budoucnost. Ruští mladíci chyběli na medailových pozicích juniorských šampionátů za dosavadních dvaadvacet let pouze dvakrát, v tomto období získali čtyřikrát nejcennější kov a i letos myslí na úspěch. Od vzniku KHL je  zjevná tendence budovat ruskou reprezentaci na "domácím" odchovu a privilegovaní jsou mladíci, kteří si svou výkonností již řekli o pravidelné pozvánky do seniorského týmu KHL. Zatímco v minulosti sborná přecijen věřila v účinnost "amerického snu", v letošním výběru nalezneme krajánky pouze dva. Ročníky 1997 či 1998 se již v KHL nemají problém prosazovat a i po zrušení nesmírně přísné kvóty povinného nasazování juniorů není problém tyto mladé hráče zařazovat do ligy. Zářným příkladem je toho Lokomotiv Jaroslavl. Tým postižený neuvěřitelnou tragédií v roce, kdy paradoxně Rusko zíkalo na juniorském šampionátu zlato, najel na cestu precizniního začlenění vlastních odchovanců do procesu. Hrači jako Polunin či Korškov totiž v KHL nejsou do počtu, ale rozhodují zápasy. Ať už Rusové letos v Kanadě dopadnou jakkoli, v práci s mládeží jsou mistry.

další

Ondřej Voršilka 2016.12.31 13:48

Nejvýchodnější český kraj

28.12. 2016 - Hokejový klub Avangard Omsk je naší optikou v KHL jednou z těch nejvzdálenějších destinací. Tisíce kilometrů, X časových pásem a pro našince až nepředstavitelné podmínky pro život uprostřed sibiřských plání. Zmíněný našinec by se ovšem možná divil, jak je tato destinace provázaná s Českou republikou díky hokeji.další

Ondřej Voršilka 2016.12.28 21:59

I na KHL došlo, přichází formát 3 na 3

18.12. 2016 - KHL se bránila v rámci své již téměř devítileté historie lecčemu. Sveřepě se držela na kolizním kurzu reprezentačních akcí, omezovala produkční možnosti zahraničních TV produkcí či zpočátku skepticky odrážela expanzivní motivaci neruských svazů využít ruské "štedrosti" v rámci vstupních procesů. Nejinak tomu bylo i s tredny ve vývoji pravidel. Zatímco hokejový svět již druhým rokem uplatňuje formát prodloužení 3 na 3, KHL se svěřepě držela tradic a téměř 80% remízových zápasů zakončovala až po samostatných nájezdech. V NHL je to nyní naopak. 75% zápasů končí při prodloužení 3 na 3, zatímco při původním formátu to bylo pouze 35%. Ve čtvrtek 15.12. 2016 došlo i na Moskvu. Opět vyvstává otázka, co chce vlastně fanoušek? Prodloužení i nájezdy vám hokejový zážitek bezesporu umocní, za stejnou cenu dostanete více hokeje a uvidíte zajímavou dovednostní disciplínu, která ovšem již desetiletí shazuje sportovní pointu dvou a půlhodinové snahy rozhodnout týmově, ve hře. Veškeré opravdu vypjaté momenty jsou statisticky v závěrečných minutách řádné hrací doby za rovnovážného stavu. Dosavadní prodloužení 4 na 4 je jakýmsi nutným zlem před samostatnými nájezdy, které ale jak diváci, tak samotné týmy vnímají jako loterii, která nemá s celým hokejovým příběhem zápasu co dělat. Formát 3 na 3 tento pohled mění a mění i herní přístup. Diváci se dočkají atraktivních momentů a rozuzlení, které má přeci jen trochu více společného se samotným hokejem. Nebudou nám ale ty názejdy, kdy si řada diváků i hráčů ospravedlní porážku slovy, udělali jsme maximum, ale tady už to bylo opravdu jen o šestí, chybět?

další

Ondřej Voršilka 2016.12.18 12:53

V Bernu na hokej nechodíte, tam ho žijete

Komentátoři Standa Jantoš a Ondřej Voršilka

8. 12. 2016 - Začněme v 10 hodin a 15 minut v Curychu, protože na letu z Prahy, který má boarding time v 6:25 nic zajímavého není, snad jen počet vrcholných manažerů spících v „gejtu“ s hlavou zabořenou v diplomatickém kufříku či na rameni dalšího úřednického kolegy. Ale zpět do Švýcarska. Bern je sice krásné město plné památek, vlídných lidí a exkluzivních obchodů, ale letiště tu za moc nestojí, nebo stojí, protože je zcela jistě plné stejně vlídných lidí a exkluzivních obchodů, ale dostupnost žádná sláva, takže volíme vlak. Ostatně Švýcarsko je kromě nádherných masivů, horských vesniček, skvělého sýra také zemí železnic. Eisboňáci z celého světa se sem jezdí modlit a i pro nás byl vlak jasná volba. Ano, říká se, že Curych je nejdražší město na světě, ale dát 60 EUR za lístek do přecpaného vlaku bez wi-fi na sto kilometrový transfer je celkem hardcore. No nic, alespoň nám na čtyřsedačce dělal společnost trenér Kari Jalonen, kouč Bernu vracející se z helsinského uvedení do síně slávy, který možná ještě teď lituje, že si přisedl před zápasem se Spartou k českým komentátorům. Po řekněme provinčních severských a notně chladných destinacích Oulu a Jonkopingu Sparta přicestovala do značného luxusu. Hokejový klub SC Bern je něco jako národní památka a hala Postal Finance Arena dokonale převádí klišé sportovního svatostánku do reálných rozměrů. Sem se nejdete jen dívat na hokej, nebo fandit. Sem jdete prostě žít. Rodiny s dětmi se pohybují kolem stadionu již časně po poledni, užívají si na venkovním kluzišti, popíjí horké nápoje v mnoha stáncích s vánoční atmosférou a plní se i rozsáhlý komplex restaurací, které vyplňují celé jedno patro stadionu a mají přímý výhled na ledovou plochu. Tolik lidí najednou konzumovat fondue jsem opravdu ještě neviděl. Ze všech koutů stadionu dýchá historie, retrodresy a artefakty připomínající 14 mistrovských titulů mají svá privilegovaná místa a o nás, české komentátory, se stará celá armáda místních odborníků všech možných profesí, které se vám při přípravě přenosu mohou hodit. Přes deset tisíc lidí na strmých tribunách, kteří opravdu fandí a řvou, opravdu, tohle musíte zažít. Komentoval jsem hokej na Sibiři, za Uralem či u polárního kruhu, ale Bern je opravdu něčím specifický. Hodně mi zdejší atmosféra připomněla domácí zápasy Slovanu Bratislava. Jo a mimochodem, Sparta včera hrála výborně a odvezla si z Bernu velmi pozitivní výsledek.

další

Ondřej Voršilka 2016.12.08 11:20

Osobnosti před KHL. Diktátor

1.12.2016 - Báli se ho soupeři i vlastní svěřenci. S nežádoucími psychologickými aspekty či přehnanými projevy emocí i u těch největších hvězd ruského týmu si poradil stejně elegantně, jako jeho játra s obligátními dvěma panáky vodky každé ráno po procházce se psem.

další

Ondřej Voršilka 2016.12.01 13:16