Doporučuji poštou! zavřít

KHL hledá směr, ale nevzdává se

27.6. 2017 - KHL momentálně prožívá klíčové období své zatím relativně krátké historie. Přichází čas na zatraktivnění, zeštíhlení a započetí systematické cesty s uspokojivými ekonomickými výsledky na následující střednědobý horizont. Na pozadí některých významných změn z nedávné minulosti se představitelé soutěže rozhodli bojovat s nešvary, jakými jsou bezesporu velké rozdíly mezi ekonomickou soběstačností klubů a přílišnou závislostí těch slabších na financování ze státního sektoru. Pěstuje se tedy tvrdá politika "hraj, pokud na to máš a přineseš nám sponzory a pozornost". Svou cestu ukončil chorvatský Medveščak, který přesluhoval v rámci svého tříletého konceptu, na který byly navázány partnerské smlouvy se sponzory i plnění kontraktů s hráči. Do konceptu procesu obměny tým z hokejově netradiční destinace nezapadal na rozdíl od Metallurgu Novokuzněck, který také skončil, ale který má velkou tradici, excelentní mládežnickou akademii a rozhodně nepatří mezi kluby s nejnižším rozpočtem či dluhy vůči hráčům. Problém v jeho případě je spíše právě v atraktivitě pro sponzory a fanouškovskou základnu v souvislosti s regionální pozicí. Metallurg nedokázal účinně propojit své odchovance s A týmem a dlouhodobě se potýkal s výkonnostní krizí, nezájmem silných partnerů vzhledem k  lokální odloučenosti, která je problémem také v případě Jugry, v menší míře Chabarovska, který je ale strategicky silným bodem na mapě ruského dálného východu. Otázka KHL je složitá. Na jednu stranu se potřebuje chovat tržně a udržovat pouze organizace soběstačné, ještě lépe ty perspektivní, na druhou stranu má podporovat rozvoj mladých hráčů napříč regiony. Myšlenka zeštíhlení na 26 klubů rozhodně není od věci, ale je potřeba k ní přistupovat naprosto koncepčně. 

další

Ondřej Voršilka 2017.06.27 10:41

Pro radost z hokeje

Finále CHL 2017

17.6. 2017 - Český hokej má rád příběhy. Nebo lépe řečeno, Češi mají rádi hokej… a příběhy.  A nemusí to být zrovna Nagano, aby se taková hokejová "Odyssea" zaryla pořádně pod kůži. Ještě rok nazpět se projekt jménem CHL jen těžko probíjel konkurencí podnětů na mysl zhýčkaného fanouška, ale pražská Sparta přijala roli billboardu, který prostě nelze přehlédnout.  


další

Ondřej Voršilka 2017.06.17 12:34

Do zámoří Transsibiřskou magistrálou?

30.5. 2017 - Snad každý malý kluk si alespoň jednou za život představí okamžik, jak přejíždí modrou čáru, elegantně míjí urostlého obránce a se vší pompou skóruje do horního rohu branky řekněme Henrika Lundqvista. Na zádech má pochopitelně imaginární jmenovku Jágr a před arénou zaparkovaný roadster. Ano, NHL je sen. Jenže za širými vodami Atlantiku příliš mnoho talentů mizí.další

Ondřej Voršilka 2017.05.30 15:11

Reklama na hokej v azbuce

10.5. 2017 - Panevropská soutěž je jako drahý oblek, nemusíte se dívat na cedulku, abyste poznali, že je kvalitní. Reklamu si vytváří sám. Na MS hraje aktuálně 77 hráčů z kontinentální ligy. Když si odečteme sedmnáct Bělorusů a třináct Lotyšů a pár dalších jednotlivců, jejichž týmy nemají ambice kralovat statistikám, zůstane nám stále téměř padesát hráčů z KHL, kteří tvoří důležitou součást celků, které mají o co hrát. V ruských médiích momentálně nenaleznete v rubrice sport příliš mnoho jiných titulků než těch, které připravují svět na mistrovskou radost. Ale není to jen sborná, která disponuje sedmnácti hráči KHL z naprosto relevantních důvodů. Je tady i jedenáct Finů, sedm Čechů, dokonce i dva Švédi hájící barvy KHL. V posledních letech zaznamenáváme nárůst, který jasně hovoří o stoupající úrovni KHL. Podstatné je ovšem to, že se zde nebavíme pouze o nominačních pohnutkách jednotlivých trenérů, kteří čelí mnoha odmítavým postojům hráčů z NHL. Borci z „východní“ ligy na šampionátu skutečně nejsou do počtu. Ne náhodou je momentálně druhým nejlepším střelcem turnaje Stephane Da Costa z CSKA Moskva. 

další

Ondřej Voršilka 2017.05.10 14:47

Nůž na krku...jako každý rok

2.5. 2017 - Před šesti lety to bylo ruské fiasko, mediální hon na hvězdy od Moskvy po Vladivostok nebral konce, národní zklamání i zoufalý skok z okna fanouška, který psychicky neustál finálovou prohru na světovém šampionátu. Ti smířlivější suše konstatovali, "tohle není náš rok." A skutečně nebyl. Rusové neuspěli ve Vancouveru, kde dostali potupný výprask 3:7 od Kanady ve čtvrtfinále a selhali i na mistrovství světa, kde se museli ve finále sklonit před českými reprezentanty.

další

Ondřej Voršilka 2017.05.02 14:04