Doporučuji poštou! zavřít

Gareth Bale Ryana Giggse obdivuje, přesto nechce být jako on

Oba jsou hrdí Velšané, oba mají kořeny v Cardiffu. Spojují je úžasné driblerské a rychlostní atributy, oba pronikli do reprezentace ještě před prahem plnoletosti. Gareth Bale v podstatě plynule převzal dirigentské žezlo po svém světoznámém předchůdci. Spolu s ním ale dost možná i malou fotbalovou kletbu.

Když sedmnáctiletý Ryan Giggs v roce 1991 debutoval v národním dresu, asi si ani na chvíli nepřipustil, že se s velšskou reprezentací nikdy nepodívá na velký turnaj. V Manchesteru United si ho Sir Alex Ferguson vytáhnul do seniorského týmu a prozíravě v něm rozpoznal ohromný potenciál. Reprezentace ho přijala s otevřenou náručí, všechno vypadalo skvěle. Ale jak to bývá, fotbalový osud je někdy k velkým hráčům nepříjemně krutý. Během dlouhých 16 let, kdy Giggs reprezentoval, se malý ostrovní stát neprokousal ani na světový, ani na evropský šampionát.

Ačkoli si to dvojnásobný vítěz Ligy mistrů nepřipouštěl, celá situace ho trápila. V roce 2010 dokonce přemýšlel o návratu k mezinárodnímu fotbalu, ale nakonec si na to v pokročilém fotbalovém věku netroufl. S velkým zaujetím v té době sledoval vycházející hvězdu, Garetha Balea. Ten překonal předešlé rekordy (včetně Giggsova) a za reprezentaci nastoupil už v 16 letech a 315 dnech. Ve svém Southamptonu v takto útlém věku dokonce pravidelně zahrával standardní situace a dnes, o několik let později, už okusil v dresu Realu Madrid výhru v Lize mistrů.

Jak to bude s jeho reprezentační kariérou, to je ve hvězdách. Na svůj původ je Bale pyšný. Když se díky národnosti babičky naskytla možnost reprezentovat Anglii, rezolutně odmítl. Cítí, že jeho místo je jinde. A to i přesto, že ho blízcí přátelé přesvědčovali o opaku. Ve velšském týmu Bale válí. Bere odpovědnost za výkony na sebe, střílí góly a motivuje své spoluhráče. Podobně jako Giggs. Na rozdíl od něj by ale syndrom velkého hráče v malém týmu zlomit mohl. S malou pomocí Michela Platiniho. Naději dává nový formát evropského šampionátu, který pustí na turnaj 24 týmů. Velšané cítí příležitost a Bale věří, že se historie nebude opakovat. Kvalifikace se teprve rozjíždí, držme mu palce.

Michal Micka 2014.10.12 12:15