Doporučuji poštou! zavřít

Sbohem, katalánské srdce

Carles Puyol byl vyjímečným hráčem

Je to bijec a srdcař. Profesionální kapitán. Podle nejednoho Španěla by holýma rukama zvládnul i rozzuřeného lva. Kvůli chronickým problémům s kolenem už se ve fotbalových arénách pohybovat nebude. Po 15 letech v týmu Barcelony Carles Puyol ukončil kariéru a Primera División tak přichází o personu světového kalibru.

"Kdyby mi jako malému klukovi někdo tvrdil, že budu mít tak skvělou kariéru, nikdy bych mu nevěřil." Těmito slovy se Puyol těsně po svém rozhodnutí načal nostalgické hodnocení zatím nejhezčí části svého života. Skromnost z něj vždycky byla cítit. Na druhou stranu to byla právě sebedůvěra, zarputilost a osobní disciplína, které ho v roce 1999 vynesly do seniorského týmu Barcelony.

Tehdy na severu Španělska vládnul Nizozemec Louis van Gaal. Na postu pravého obránce pravidelně nastupoval spolehlivý Michael Reiziger a záda mu kryl Frank de Boer. Pro mladého Španěla to byla nesmírně složitá situace. Z defenzivního záložníka se pracně přeškolil na krajního beka, ale v sestavě bylo plno. I přesto Puyol odolal zájmu Málagy a trpělivě čekal na svou příležitost. Ta přišla v říjnu v ligovém zápase proti Valladolidu. V roce 2002 získal ocenění za nejlepšího pravého beka v Evropě. O další dva roky později už měl na své paži kapitánskou pásku.

Když ji oficiálně převzal od Luise Enriqueho, bylo už naprosto jasné, že se jedná o výjimečnou osobnost. S tučnými nabídkami na přestup neuspěl ani Manchester United a Puyol bleskově budoval svoji reputaci na klubové i mezinárodní úrovni. Překonal i slabší období, kdy byl v roce 2008 spojován s odchodem do Tottenhamu kvůli nevyrovnané výkonnosti. Nakonec se stal několikanásobným vítězem Ligy mistrů, zvedl nad hlavu pohár pro mistry světa i Evropy a za Barcelonu odehrál téměř 400 ligových zápasů.  

Nebýt obtíží s kolenem, statistiky by 36letý Puyol i nadále rozšiřoval. Smlouva ho v klubu vázala až do roku 2016. On už má ale ve všem jasno a načasování odchodu se Barceloně přeci jen může hodit. Katalánský klub chce v létě zahájit novou éru, radikálně přestavět kádr, změnit některé manažerské posty a začít znovu. Puyol podle vlastních slov bere své nové místo ve sportovním oddělení klubu taktéž jako novou etapu svého života a na spolupráci s bývalým spoluhráčem a novopečeným trenérem Barcelony Luisem Enriquem se nesmírně těší.

Dotáhl to daleko a díky své profesionalitě se může posunovat i dál. Sem tam ovšem ještě zavzpomíná, jak svízelné byly začátky. "Hrával jsem v bráně, zkoušel to v útoku, ale nešlo to. Rodiče mě hnali do studia. Nevěřili, že by ze mě mohl být fotbalista. Já jsem ale vytrval a díky tomu jsem mohl prožít sen mnoha mladých kluků a získal úžasnou fotbalovou rodinu. Za to jsem nesmírně vděčný."

Úspěchy Carlese Puyola:

6x vítěz La Ligy
3x vítez Ligy Mistrů
3x vítěz Copa del Rey
2x vítěz MS klubů
6x vítěz Španělského superpoháru
2x vítěz Evropského superpoháru
1x vítěz Mistrovství světa
1x vítěz Mistrovství Evropy

Michal Micka 2014.05.30 23:29