Aleš Svoboda komentátor

blog
Top komentáře

Doporučuji poštou! zavřít

Mbappého hvězda svítí stále jasněji

18. 3. 2017 - Není možná, že byste o něm neslyšeli. Mladý hráč, velký talent, budoucnost před ním. Nový Thierry Henry. Tato slova jsme poprvé zaslechli v minulé sezóně francouzské ligy, kdy se mladinký, hubený, 17letý klučina poprvé objevil v A týmu Monaka. Od té doby přibyl Mbappému nejen rok, ale také spousta věhlasu a jeho jméno se skloňuje čím dál tím častěji.

Je-libo pár ukázek?

Stal se nejmladším hráčem francouzské ligy, který stihl nastřílet 10 ligových branek. Stihl to ve věku 18 let a 2měsíce. Chcete srovnání s Henrym, který je Mbappému stále podsunován? Dobrá. Někdejší hvězda Monaka, Arsenalu a Barcelony to stihla přesně o rok později.

V ostře sledovaném a atraktivním měření sil v osmifinále Ligy mistrů s Manchesterem City dál gól v odvetě i doma a přispěl tak možná k překvapivému, ale nikoli nezaslouženému postupu mezi nejlepších 8 týmů Evropy.

Ačkoli oslavil plnoletost až prosinci loňského roku, celkem dal v této sezóně už 16 soutěžních branek, včetně dvou hattricků.

Jeden z těchto hattrick vsítil v lize proti Métám. Stal se tak v 18 letech a dvou měsících nejmladším autorem hattricku od Jérémyho Méneze, který roku 2005 třikrát oslavoval jako ještě sedmnáctiletý hoch.

V této sezóně francouzské ligy nastoupil jen 10x v základní jedenáctce, přesto už má na kontě 10 branek. A k tomu 5 asistencí, jen tak mimochodem.

Bilance v posledních 11 zápasech? 11 branek…

No a naposledy – když včera Didier Deschamps zveřejnil svou nominaci na kvalifikační zápas o postup na MS 2018 proti Lucembursku a přátelský duel se Španělskem, Mbappé v ní nechyběl a je to tak pro něj první pozvánka do „dospělého“ národního týmu.

Jaký bude jeho další osud? Zůstane po sezóně? Nebo bude následovat Anthony Martiala? Paralela se nabízí. Martial se poprvé předvedl v sezóně 13/14, v té další už byl důležitým hráčem „knížat“ a na začátku té další už šel za velký balík do Manchesteru United.

S Mbappém je to totožné. Loni v lize 11 zápasů a 1 gól a první rozkoukávání. Letos je už ale oporou. A pro zajímavost, ačkoli sezóna nekončí, už teď má Mbappé o 4 góly více, než měl Martial za předloňskou sezónu, po které ho vykoupil tým United.

Mbappé samozřejmě nemá o nápadníky nouzi. Manchester United je jedním z nich. Ale také Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Juventus, PSG. Zrovna včera však vice-prezident klubu Vadim Vasiljev uvedl, že klub „má v úmyslu Kyliana Mbappého udržet".

Povede se to? A případně na jak dlouho…?

Aleš Svoboda 2017.03.18 15:38