Aleš Svoboda komentátor

blog
Top komentáře

Doporučuji poštou! zavřít

Lyon: na frontě (zatím) klid

13. 10. 2017 - Tradiční pohárový aspirant a ještě nedávno vládce francouzské ligy je nyní na osmém místě ligové tabulky. Což není po 8 kolech sezóny žádný velký průšvih. Jenže čekání na výhru se nyní protáhlo už na více než měsíc a celek trenéra Bruna Genesia vyhrál z posledních 8 soutěžních zápasů jen 1. Jasně, vím, že současně jen jednou prohráli. Tudíž nehodlám mezi už tak nesvé fanoušky Les Gones rozsívat nějakou další paniku. Ale bez diskuze je jasné, že v Lyonu aktuálně se sezónou spokojení nejsou.

Ovšem, vše si žádá svůj čas. Jsme to ostatně zvyklí slýchávat i z pražské Letné. A Lyon přes léto provedl v kádru také pořádný průvan. Pryč jsou hráči jako Lacazette, Gonalons, Tolisso, Valbuena, Mammana, Jallet nebo Ghezzal. Všechno to velké opory nebo důležití hráči posledních let. Ale nedá se říci, že by se nenakupovalo a nedoplňovalo. Majitel a prezident klubu Jean-Michel Aulas utratil skoro 50 miliónů eur, aby přivedl borce jako Mariano, Traoré, Tete nebo Marcelo. Navíc se v klubu prosazují mladí hráči jako Toussart nebo Aouar. Asi bych z hlediska porovnání síly kádrů z minulé a této sezóny nepodepsal to, co říká Aulas, že jeho tým prožil velmi úspěšné letní přestupní období, ale faktem je, že ten kádr není vůbec zlý.

Jeho problém je ale zatím dost děravá obrana (zatím jen dvě čistá konta z prvních 10 zápasů sezóny plus 6 inkasovaných branek v posledních dvou ligových zápasech) a neschopnost dovést dobře rozehraný zápas k vítězství. Celkem 5x z 10 případů Lyon nevyhrál zápas, ve kterém vedl. Dvakrát dokonce vedl o dva góly, ale stejně v zápasech proti Bordeaux a naposled v Angers tři body nebral. Pravda, v obou zápasech hrál dlouho v oslabení po červené kartě Dardera resp. Marcela, ale to nic nemění na faktu, že Lyon neschopnost dotahování zápasů do konce sráží.

Však už se také přísný a tradičně výřečný majitel klubu Aulas nechal slyšet, že vše samozřejmě sleduje a že po derby se St. Etienne ve 12. kole řádně posoudí pozici kouče Genesia. Jeho slova o tom, že si je jistý, že na konci sezóny jeho tým dosáhne cílů, které předsevzal - a že nejde o to, zda u toho Genesio bude nebo nebude a že ho případná výměna kouče moc netrápí, by mi jako trenérovi asi moc síly nedodala.

Na Aulasova slova slyšeli i fanoušci Les Gones – ti dávají najevo, že je zatím sezóna výsledkově moc nerozradostňuje a že už začínají být na Genesia (a i Aulase) alergičtí, ale zavázali se tým až do tradičně očekávaného a vypjatého Derby du Rhône se St. Etienne podporovat každý zápas celých 90 minut, aby hráčům připravili ideální podmínky. Současně říkají, že upřednostňují věcnou interní diskuzi před nějakým velkým veřejným protestem. Alespoň prozatím. Také však směrem k Aulasovi naznačují, že by bylo moc fajn, kdyby se na sociálních sítích velmi aktivní prezident klubu (nepřipomíná Vám to něco?) raději koncentroval na tým a na jeho výsledky než na odpovídání každému fanouškovi na twitteru, na chlubení se, že ho na této sociální síti sleduje více než 420.000 fanoušků nebo na komentování každé drobnosti, která se odehraje u konkurentů v PSG. A že oni jako fanoušci preferují výsledky a to, aby tým hrál častěji LM než 2x za posledních 5 let. Kdo by nechtěl, že?

Již dnes bude hrát Lyon velký zápas proti úřadujícími držiteli titulu ve francouzské lize, celku AS Monaco. Zápas začíná ve 20:45 a v přímém přenosu ho můžete sledovat na Sportu 1. Budete…?

Aleš Svoboda 2017.10.13 16:58