Aleš Svoboda komentátor

blog
Top komentáře

Doporučuji poštou! zavřít

Francouzská liga letos baví

10. 2. 2017 - Přesně před rokem před začátkem 25. kola francouzské ligy vedl celek PSG tabulku s náskokem 24 bodů před Monakem. O mistrovi ligy bylo již rozhodnuto. Ale vlastně bylo už dlouho předtím. Tehdejší ekipa tehdejšího trenéra Blanca šlapala jako hodinky a všechny své soupeře nechala daleko za sebou. Liga ztratila náboj, bojovalo se jen o druhé místo.

A letos?

Též máme před 25. kolem, ale situace je zcela odlišná. V čele je v této sezóně báječně hrající Monako, s tříbodovým náskokem před duem pronásledovatelů ve složení PSG a Nice. Až potom je díra, Lyon má 40 bodů a už se s ním v boji o titul nepočítá. Pravda, Les Gones mají ještě dohrávané utkání k dobru, ale i přes případnou výhru v Métách budou mít příliš velký odstup.

Lize větší konkurence výrazně prospěla. Jak co se týče výsledků a vyrovnanosti tabulky, tak i přestupovému trhu. Mnoho těch týmů, které ve Francii počítáme mezi ty „silnější“ nebo „tradičnější“ v této sezóně vycítilo, že se s PSG dá hrát a má smysl investovat a zkoušet myslet na nejvyšší mety. Mám na mysli třeba Lyon nebo Olympique Marseille, na zimním přestupovém trhu nejaktivnější hráče. Pomohly k tomu čínské a americké finanční prostředky. Ale o to přece už dávno nejde, PSG je mohutně subvencováno z katarských zdrojů a už to každý bere jako zažitou věc.
Nechme ale peníze penězi. Jak dopadne liga, ptám se.

Tipy?

Když budete chvíli hledat na internetu a budete pátrat po různých prognózách, často se prokoušete k názorům odborné i laické veřejnosti, že to PSG „stejně nějak dá“. A podle úrovní znalostí dotyčných autorů textů se dozvíte více či méně argumentů, proč by to tak mělo být.

Já si to nemyslím.

Věřím, že to letos Monako může zvládnout. Jeho sezóna je opravdu výjimečná. Bojuje stále na 4 frontách a zatím nepůsobí tak, že by bíločerveným měl dojít dech. O jejich ofenzivních možnostech a letošním gólostroji už bylo popsáno mnoho. Důležitá je však také šíře kádru, herní styl, který mužstvu neuvěřitelně sedl a výborná defenzivní fáze. Ohromným plusem týmu je, že se dokáže adaptovat proti jakémukoliv soupeři. Monako umí hrát skoro celých 90 minut kombinační nátlakový fotbal. Nebo umí počkat, pečlivě bránit a pak vyrazit do smrtících brejků, které má skvěle promakané. To ostatně není žádná nová věc a myslím, že si ji fanoušci Arsenalu se sezóny 14/15 moc dobře pamatují… Osmý titul v historii klubu a první po 17 letech rozhodně není nereálným snem…

Už o tomto víkendu můžete dva aspiranty na titul vidět i na Sportu TV. V pátek se od 20:45 představí obhájce posledních čtyř titulů, PSG, na stadiónu probuzených Les Girondins. A v neděli vám potom od 17:00 hod. nabídneme zápas mezi Rennes a Nice.

Aleš Svoboda 2017.02.10 11:31