Aleš Svoboda komentátor

blog
Top komentáře

Doporučuji poštou! zavřít

Ghezzal – skvělá posila nebo disharmonizující prvek v kabině?

11. 8. 2017 - Do týmu úřadujícího mistra francouzské ligy, celku AS Monaco, přichází zajímavý hráč. Jako náhrada za Bernarda Silvu, potažmo Allana Saint-Maximina. Rachid Ghezzal. Pětadvacetiletý hráč s nálepkou skvělého technika, chytrého hráče, ale také nespolehlivého parťáka a trochu i flákače. Co převládne v novém angažmá?

Alžířský křídelník si hledal angažmá od konce června, když mu vypršela smlouva v Lyonu. Ačkoli mu Les Gones nabízeli až 280.000 € měsíčně, Ghezzal neprodloužil. V létě se mluvilo o Premier League nebo o konkrétním zájmu několika evropských týmů – například celků jako Zenit Petrohrad, Celta Vigo a Nice. Nakonec u hráče, pro kterého jsou údajně peníze skutečně až na prvním místě, vyhrálo Monako. Nabídlo sice o 100 tisíc eur měsíčně méně než naposledy Lyon, ale zase přihodilo třímilionový podpisový bonus. A Ghezzal nabídku přijal.

Fanoušek Lyonu si bude hráče pamatovat ze sezóny 15/16. V ní hrál skvěle, nastoupil do 29 ligových zápasů a dal 8 gólů. Prvně se ale probil do kádru Lyonu jako jeho odchovanec už v sezóně 2012/13. Minulá sezóna byla protkána zraněními a také spory s vedením Lyonu. V jednu chvíli byl Ghezzal vyřazen z týmu, protože nechtěl prodloužit. Pak hrál a hrál skvěle. A z Lyonu prosakovaly zprávy, že přece jen prodlouží. Radost ale netrvala dlouho. Brzy už Ghezzal zase seděl a zase v prvním týmu nebyl. V součtu tedy jedna vydařená sezóna za 5 let. Nic moc.

Pokud bude Ghezzal správně namotivovaný, získává Monako skvělého hráče. Rychlého, s tahem na branku, výbornou kopací technikou, bezvadnou schopností hrát 1 na 1. Hráče na místo, kde loni hrál úžasně Bernardo Silva, nyní už posila Manchesteru City. Sice na jeho pozici má či mělo Ronyho Lopése a Allana Saint-Maximina (odešel do Nice a pro Monako je to dost škoda, řekl bych, pozn. aut.), ale Monako po Ghezzalovi hodně toužilo. Přitom Saint Maximin, který minulý rok hostoval v Bastii, měl výbornou přípravu a zaujal i jako střídající hráč proti Toulouse v prvním kole.

Pokud ale nebude naplněna podmínka o motivaci hráče, může s ním být kříž. Alžírský reprezentant se zpravidla moc nepřetrhne směrem dozadu a není v lize zapsán jako týmový hráč. A už prokázal, že pokud není po jeho, bude revoltovat. I kdyby to mělo přinést cokoli. Pro Leonarda Jardima, kouče týmu, to tak nebude jednoduché. Na druhou stranu může Monako hráči nabídnout Ligu mistrů, potažmo další tři soutěže. Takže prostor pětadvacetiletý hráč rozhodně dostane a nebude ho málo. A bude moci zazářit na velkých jevištích. A na to by Ghezzal, posílený nějakým tím eurem na účtu, mohl rozhodně slyšet…

Aleš Svoboda 2017.08.11 10:09