Aleš Svoboda komentátor

blog
Top komentáře

Doporučuji poštou! zavřít

Postaví Galtier Dogy na nohy?

30. 12. 2017 - Francouzský fotbalový klub z Lille, kterému se přezdívá „les Dogues“, tedy Dogy, měl být letos štikou letošní francouzské ligy. Místo toho jsou nudným a těžkým kaprem bahňákem u dna tabulky. Pomůže jim ke světlým zítřkům nový kouč pro jarní část sezóny?

Letošní rok měl být po neveselé minulé sezóně odrazovým můstkem zpět k pohárovým příčkám. Nový majitel, nový management, nový trenér a drahé posily v řádu desítek miliónů eur. Místo toho je Lille v tabulce na barážové pozici, angažmá věhlasného trenéra Marcela Bielsy prošlo od rozčarování a nespokojenosti k naštvání a rozkolu a vyvrcholilo soudní pří a vyhazovem.

Dogy v závěru podzimu venčila hned čtveřice trenérů, z čehož největší pravomoc měl ten nejmladší – 28letý Fernando da Cruz. Tušilo se však, že to je řešení pouze dočasné. A skutečně. Na nabídku Lille (poněkud překvapivě) kývlo ve Francii velmi vážené trenérské jméno. Christophe Galtier. Muž, který toho za sebou má z hlediska trenérských zkušeností hodně. Ale z pozice hlavního kouče vedl jen jeden tým. Ale stálo to za to. Křeslo Saint-Étienne opustil na konci minulé sezóny po 7,5 letech věrné, úspěšné a dobře hodnocené služby.   

Ale může nový trenér, ať už jakkoliv úspěšný, být právě tím, co Lille vytáhne z bažiny?

Jde o to, že problémy Lille jsou nyní hlubšího a zdá se i strukturálního rázu. Ačkoli se do posil v létě investovalo skoro 70 miliónů eur, nezdá se, že by nějak extra zářily. Lille chybí střelec, hvězdní křídelníci nejsou moc produktivní, na brazilské defenzivní štíty, které počítáme mezi ty nejblyštivější posily, se spíše nadává, než že by se chválilo, obránci dělají individuální chyby a gólman mezi francouzskou špičku také nepatří. Počkat, nezdá se vám 70 miliónů jako vysoká částka?  Nenechte se zmást ciframi, které se skloňují v souvislosti s PSG. Francouzská realita je někde úplně jinde. A Dogy navíc nepatří mezi rozhazovačné kluby. Takže tato investice byla monstrózní. Do toho všeho dost nepochopitelně odešel na začátku sezóny nejlepší střelec minulé sezóny, Nicolas de Preville. Hráč, který za minulý ročník dal více než pěkných 14 branek. Současný nejlepší skórer, Nicolas Pepé, dal za polovinu sezóny 4 branky. A to je třeba říci, že loni byly Dogy defenzivnější než letos.

Další potíž je ještě vážnější. Management Lille nedokázal poskytnout finanční garance ohledně dalšího fungování klubu. A vzápětí přišel trest: klub v lednu nesmí registrovat nové hráče. Navíc přišlo i ultimátům - pokud se Dogám nepovede do konce sezóny sehnat 25 milionů eur, hrozí jim přeřazení do druhé nejvyšší soutěže.

Jinými slovy, Galtier může kouzlit jak chce, ale podmínky z hlediska hráčského personálu a finančních jistot nemá ani zdaleka optimální.

Bude přesto úspěšný?

Aleš Svoboda 2017.12.30 12:27