Aleš Svoboda komentátor

blog
Top komentáře

Doporučuji poštou! zavřít

Zpět v popředí

29. 9. 2017 - Současná tabulka francouzské ligy nabízí na prvních dvou místech dvě očekávaná jména: PSG a Monako. Pařížané jsou jasným favoritem na zisk ligového titulu. A jestli je má někdo prohnat, ukazuje se i přes letní odchody právě na knížecí klub. Ale za oběma giganty je už s nevelkým odstupem tým z Bordeaux. Což je překvapení. Nebo ne?

Jak se to vezme. Les Girondins patří mezi ty tradiční a úspěšné francouzské kluby. Bordeaux se hned 6x radovalo ze zisku titulu. Víckrát ligu vyhrálo už jen 5 francouzských týmů (a PSG mezi nimi třeba není. Tedy letos ještě ne). Celek z jihozápadu Francie je také ostříleným týmem v evropských pohárech. Takže z tohoto pohledu jejich přítomnost na čele překvapivá není. Ale současně se jedná o klub, který předminulou sezónou skončil v lize až jedenáctý a ani tu minulou nerozehrál dobře.

Tou dobou už byl u týmu hlavním koučem Jocelyn Gourvennec. Nyní 45letý progresivní kouč, který si udělal skvělé jméno během 6 let v Guingampu. Tento bretaňský celek dotáhl z druhé ligy do první a udělal z něj již pravidelného a stálého účastníka nejvyšší francouzské fotbalové soutěže. Kromě toho s ním vyhrál v roce 2014 Coupe de France. V Bordeaux si od něj hodně slibovali. Ale loňský podzim Bordeaux nevyšel (bilance 6-7-6) a najednou se začal šířit názor, že možná Gourvennec není zase tak dobrý. Minimálně ne natolik, aby vedl takhle tradiční, slavný a ambiciózní klub.

V Bordeaux však dopřáli Gourvennecovi čas a vše nasvědčuje tomu, že trpělivost byla dobrou volbou. Les Girondins během jara prohráli už jen třikrát a vydařený závěr ligy je vystřelil až do předkol evropských pohárů. Tam sice Bordeaux skoro až šokujícím způsobem neuspělo (vypadlo ve třetím předkole Evropské ligy s maďarským Videotonem), ale někdejší záložník tím prokázal, že je opravdu mužem na svém místě a že potřeboval čas, aby zjistil, kde a jak tahat v klubu za správné nitky.

Prokazuje to i letos. Bordeaux hrají moderní, atraktivní fotbal (čtvrtý nejlepší útok po pohárovém triu PSG, Monako, Lyon) a jsou spolu s PSG posledními dvěma celky, které v lize ještě neprohrály. A čím déle Gourvennec se svými hráči pracuje, tím více vyniká jeho mistrovství a taktická pečlivost. Ukázal to i v posledním zápase proti Guingampu. Tým Les Girondins hrál s bývalým Gourvennecovým klubem po poločase jen 1-1. Místo dvou nevýrazných hráčů, záložníka Leragera a útočníka de Previlleho poslal kouč Bordeaux do hry útočníka Mendyho a křídelníka Cafúa a rozestavení se změnilo na 4-2-3-1. Mendyho urostlá a svaly hojně pokrytá postava se skvěle doplňovala s takticky velmi vyspělým, chytrým, ale přece jen méně vzrostlým Cafúem. K tomu díky změně rozestavení dostal klenot Bordeaux, mladý Brazilec Malcom, více prostoru pro rozehru ze středu hřiště. Jeho schopnosti playmakera občas nebývají na křídle tolik využity, ale tentokrát dostal prostor, který proměnil ve výborný výkon a asistenci na gól Mendyho na 2-1. A důležitým dotekem se zapojil i do akce, která vedla k pojistce. Ke gólu, který na 3-1 dával druhý náhradník Cafú.

I tak asi zůstává systém 4-3-3 pořád pro Bordeaux tou nejlepší variantou. Ale fakt, že se tým pod vedení kouče Gourvenneca umí rychle sžít i s jinou variantou a dokáže ji střelhbitě tak efektivně realizovat, je před dalšími ligovými boji v trenérském týmu Les Girondins zajisté příjemným zjištěním. A kdo ví, možná se takový model bude hodit i v sobotu. To totiž čeká Bordeaux zatím nejnáročnější ligový test – zápas v Parku princů proti PSG.

Zápas můžete sledovat i Vy na Sportu TV. Sport 1 Vám jej nabídne živě od 17:00 hodin!

Aleš Svoboda 2017.09.29 09:29