Aleš Svoboda komentátor

blog
Top komentáře

Doporučuji poštou! zavřít

Kdo ve Francii na podzim zářil?

4.1. 2018 - Francouzská liga nabírá síly na start své druhé poloviny. Ten nás čeká už příští pátek. Fotbalisté jako takoví nezahálí, čekají je do té doby zápasy obou domácích pohárů. Některým hráčům se však na začátek druhé poloviny fotbalového roku připravuje lépe než jiným. Důvodem je skutečnost, že se jim první půlka sezóny nadmíru povedla. O kom je řeč? Voilà. Zde je nejlepší jedenáctka podzimu podle portálu L'Équipe.

Brankář: Anthony Lopes – Lyon

Jasná volba. Po výkonově smíšené minulé sezóně se stal rodák z portugalského Lisabonu opět velkou oporou Les Gones. Jeden z posledních mohykánů někdejšího silného jádra odchovanců klubu (Gonalons, Lacazette, Tolisso, apod.) předváděl v prvních 19 kolech velmi dobré a velmi stabilní výkony. Luxus pak předvedl ve šlágru proti Marseille (Lyon vyhrál 2-0). Lopes nadto vychytal na podzim 8 čistých kont a vytvořil si nový rekord v ligové neprůstřelnosti (527 minut).

 

Krajní beci: Jerome Rousillon – Montpellier a Leo Dubois – Nantes

Možná trochu překvapení, ale jen z toho úhlu pohledu, že ani jeden z hráčů není mezinárodně známý. Zatím. Ale herně si pozici oba rozhodně zaslouží. Leccos měli na podzim společného. Ať už perfektní prácí směrem dozadu - skvělou poziční hru a schopnost zastavit soupeře. Nebo vynikající podporu ofenzivy (Rousillon 2 góly, 2 asistence; Dubois jeden gól a 4 asistence). Zejména schopnost Rousillona dynamicky podpořit útok kdykoli a kdekoli připomíná neúnavného Benjamina Mendyho z minulé sezóny Monaka (toho času nyní na marodce ManCity). U obou hráčů je navíc s otazníkem, zda sezónu dohrají ve svých současných klubech. O beka La Paillade stojí Olympique Marseille a Monako, o kapitána kanárků Duboise (kterému navíc končí v létě smlouva a nechce ji prodloužit) se zajímá Fiorentina, Juventus a znovu klub z Marseille.

 

Stopeři: Marquinhos – PSG a Hilton – Montpellier

Pokud se u krajních obránců dalo vystopovat pár společných znaků, u stoperů snad nemůže být kontrast větší. Ale jejich nominace je stoprocentně zasloužená. Z 23letého olympijského vítěze z Ria vyrostl v PSG neskutečně spolehlivý stoper s perfektní poziční hrou, vynikajícím čtením hry a nadprůměrnou rychlostní výbavou. Na podzim navíc přidal i větší útočnou hrozbu při standardních situacích před bránou soupeře, což korunoval dvěma ligovými góly. 40letý (!) Marquinhosův krajan reprezentuje nejlepší ligovou obranu první poloviny sezóny. Montpellier inkasoval na podzim jen 13 branek, což ho řadí na průběžně parádní sedmé místo tabulky. Zkušený kapitán na tom má obrovský podíl. Solidní lze ale připsat i kouči La Paillade der Zakarianovi. Ten totiž preferuje pětičlenný obranný val s Hiltonem přesně uprostřed. A pozice hráče, který nemusí tolik běhat, ale o to více může organizovat a předvést svou perfektní anticipaci, je pro brazilského matadora jako stvořená.

 

Záloha: Luiz Gustavo – Olympique Marseille, Neymar – PSG, Fekir – Lyon, Thauvin (Olympique Marseille)

Ve všech případech hvězdy podzimu. Zejména Luiz Gustavo doslova nadchl. Tenhle nákup se les Phocéens opravdu povedl a Brazilec je v Garciově rozestavení 4-2-3-1 naprosto klíčovým hráčem pro obranu i založení útoku (občas i pro jeho zakončení). Neymar někdy nemá náladu hrát vždycky naplno, ale jeho čísla jsou výmluvná a prokazují, že Brazilec je ligovou atrakcí. 13 zápasů, 11 branek a 9 asistencí.  Jasné ale je, že na účtu, v rámci kterého se bude posuzovat, zda se Neymar „povedl“ nebo ne, se bude nejvíce hodnotit to, zda Neymar pomůže PSG k úspěchu v Lize mistrů. Už jeho výkony v OF pro Realu Madrid budou pod neskutečným drobnohledem. Fekir je zatím úžasný. Čistě statistické výsledky jsou samy o sobě krásné – v 19 zápasech 13 branek a 3 asistence. Ale tahle čísla nepoví vše. Naopak mladý kapitán Les Gones vše dělá – dribluje, nahrává, střílí, vůdcuje, rozhoduje. Hraje snad ještě lépe než před těžkým zraněním kolene, které mu vzalo předloňský podzim a po kterém se dlouho hledal. Zbývá nám Thauvin. Ten je (společně s Luizem Gustavem a zlepšenou obranou) jedním z hlavních důvodů, proč se Marseille první polovina sezóny povedla (4. místo v tabulce). Thauvin zaznamenal 8 gólů a 8 přihrávek a dočkal se na podzim (oprávněně) i vysněné první pozvánky do francouzského národního týmu. 

 

Útok: Edinson Cavani – PSG a Radamel Falacao – Monako

Od hrotových útočníků chcete góly a tihle dva vám jich dopřávají dost. Cavani dal v 18 zápasech 19 branek, Falcao 15 v 16. Hezké, že? Uruguayský forvard je díky tomu nejlepším střelcem francouzské ligy. Překonal (zdá se) třenice s Neymarem a pálí a pálí. Už jen gól mu chybí na dorovnání Zlatana Ibrahimoviče co do počtu nastřílených soutěžních branek v PSG. El Matador jich ve 224 utkáních za pařížský klub stihl již 155. Falcao i přes zdravotní problémy drží formu, která pomohla dotáhnout knížata k loňskému mistrovskému titulu. Jeho střely budou muset být i na jaře nadále velmi přesné, pokud bude tentokrát chtít Monako dotlačit alespoň k umístění „na bedně“.

A jak to vidíte vy? Souhlas s výběrem? Nebo máte jiné favority…?


Aleš Svoboda 2018.01.04 16:42