Aleš Svoboda komentátor

blog
Top komentáře

Doporučuji poštou! zavřít

Chorvatsko není Česko. A Šuker není Berbr

11.11. 2017 - Byla to tehdy nečekaná zpráva, když agentury vydaly informaci, že předseda chorvatského fotbalového svazu, bývalý parádní útočník, Davor Šuker, odvolává od reprezentačního týmu trenéra Anteho Čačiče. Do konce kvalifikačního cyklu totiž zbýval Chorvatům poslední zápas ve skupině. Podle Šukera však po 4 získaných bodech ve 4 zápasech a ztrátě prvního místa v tabulce „nebylo jiné varianty“.

Vaz Čačičovi srazila smolná remíza s Finskem 1-1 v devátém hracím dnu, kdy Seveřané vyrovnali v poslední minutě. Chorvati tak přišli o reálnou možnost kvalifikovat se na mistrovství světa v Rusku napřímo, z prvního místa ve skupině. Neměli dokonce ani jistou baráž – k tomu potřebovali v posledním zápase vyhrát na Ukrajině.

Šuker se rozhodl pro velmi odvážný krok. Doslova pár dní před rozhodujícím zápasem Čačičovi pomyslně setnul hlavu a na jeho místo jmenoval Zlatka Daliče. V sobotu. A v pondělí se hrálo v Kyjevě… Ale co vypadalo jako harakiri, bude mít zřejmě šťastný konec. Tým kolem Modriče, Perišiče nebo Mandžukiče porazil po vynikajícím taktickém výkonu Ševčenkovu Ukrajinu 2-0 a zajistil si baráž. V ní pak ve čtvrtek v prvním zápase po dalším parádním výkonu přejel defenzivně laděné Řecko 4-1. Ano, Řekové dělali příšerné chyby v obraně a dva góly Chorvatům darovali. Ale stejně. Výkon Chorvatska byl výborný. Pod Čačičem dali Chorvati v kvalifikaci více než jeden gól jen dvakrát. 2 branky Islandu doma a 6 branek outsiderovi skupiny Kosovu. Řecko naopak inkasovalo v kvalifikaci více než 1 gól pouze jednou – doma dva góly se suverénní Belgií. A venku neprohrálo ve své skupině ani jednou. Ani v Belgii ne.

Osobně nejsem zastáncem řešení dělaných horkou hlavou, ale samozřejmě nevíme, zda měl Čačič nad sebou pověstný Damoklův meč déle nebo ne. Líbí se mi ale Šukerova odvaha. A to, že za řešení nesl zodpovědnost. A také to, že se ukázal jako muž činu. A jeho rozhodnost a odvaha budou (pokud nenastane v neděli při odvetě nějaký divoký scénář) odměněny postupem na šampionát.

Také Vás stejně jako mě napadl ten ostrý kontrast se situací v Česku? Kde se do nejvyšší funkce nezvolený, ale českému fotbalu nyní vládnoucí Roman Berbr opřel do trenéra Jarolíma, že s ním není spokojený, že tým pod ním hrál neproduktivní fotbal, že kouč skládá nominace podle přání agentů, že Jarolím nemá sebereflexi, ale že ho ve funkci milostivě ponechává? I proto, že je smlouva prý nevypověditelná, protože ji takhle Pelta zkrátka udělal…?

Pominu třeba to, že na smlouvě je i Berbrův podpis. Ale je vtipné obě situace dát vedle sebe. Na jedné straně vůle, rozhodnost a zodpovědnost. Na druhé tlachání, střílení ostrými náboji přes média a podpásová kritika.

Možná i proto Chorvati do Ruska zřejmě pojedou. Česko ne…

Aleš Svoboda 2017.11.11 12:23