Aleš Svoboda komentátor

blog
Top komentáře

Doporučuji poštou! zavřít

Může ještě Nice promluvit do boje o titul?

14.4. 2017 - Ve Francii se bude tento víkend hrát už 33. kolo, takže pak bude zbývat k dohrání posledních 5 ligových kol. Neustále se mluví o tom, kdo vzejde z bitvy Monaka a PSG jako ten, kdo se bude v květnu radovat z titulu. Ale možná bychom tým z Azurového pobřeží ještě neměli vyškrtnout. Les Aiglons jsou v tabulce nyní třetí jen o bod za PSG a o 4 body za vedoucím Monakem. Ano, mají zápas k dobru, ale zase co je doma, to se počítá, že… 

Jedno je třeba zdůraznit: Nice prožívá po relativně dramatické přestavbě kádru a po příchodu nového trenéra před touto sezónou báječný rok. Ve 32 ligových utkáních prohrál celek Luciena Favreho jen 2x. Stejný počin, tedy jen 2 porážky za dosavadní průběh sezóny, v pěti největších evropských ligách zaznamenaly už jen celky Realu Madrid a Bayernu Mnichov. Slušná společnost, což?

Ačkoli se mluvilo o tom, že Nice nemá takový kádr, aby se pralo o titul s velikány typu Monaka a PSG, les Aiglons se stále drží. I když se v průběhu jara zranili dva klíčoví hráči – nejlepší střelec Plea a důležitý záložník Cyprien. I když nemají tolik zkušeností s klíčovými zápasy. A i když se ve fotbalových kruzích neslo, že Nice už nemá takovou formu a obrazně řečeno takový tah na bránu jako na podzim. Ale to je relativní. Celek z jihu Francie prohrál za posledních 13 kol jen jednou a nyní neprohrál 9 utkání za sebou, 6 z nich vyhrál. Nice pomohlo na jaře i to, že na rozdíl od Monaka a PSG nemuseli borci tohoto týmu tříštit síly. Evropskou ligu opustili na podzim a poslední zápas ve dvou domácích pohárech odehráli 8. ledna. Od té doby je koncentrace upřena čistě na ligovou soutěž. Což je při objektivně užším kádru týmu oproti PSG a Monaku určitě výhoda. No a znovu se probral i italský zlobil Balotelli. Po skvělém úvodu začal vadnout a sbíral více červených karet než gólů. Ale takřka přesně ve chvíli, kdy bylo třeba dodat týmu impuls při zranění Pley, Super Mario znovu zabral. 3 góly v posledních dvou zápasech a 4 v posledních čtyřech toho budiž jasným důkazem.    

Jisté je to, že Nice je zejména směrem k PSG tak blízko, že se s tímto celkem musí počítat. Minimálně třeba v boji o 2. místo, které oproti třetímu zajišťuje přímý vstup do Ligy mistrů. Tím spíše, že se Nice s PSG ještě utkají ve vzájemném souboji. To je současně, možná spolu s užším a méně zkušeným kádrem z hlediska odehrání těžkých zápasů, největší handicap Nice pro závěr ligy. Los je totiž hodně těžký a určitě náročnější než u Monaka u PSG. Les Aiglons totiž kromě utkání s obhájcem titulu čekají také zápasy na trávníku Olympique Marseille a Lyonu, úplnou legrací nebude asi ani utkání v Toulouse. A to je dost obtížný víceboj.

Ať už bude ještě Nice v souboji o titul PSG a Monako trápit nebo ne, i tak bude tento ligový ročník hodnocen jako velký úspěch. Na čtvrtý Lyon mají hoši Luciena Favreho k dispozici 14 bodů k dobru. Což už se dá dotáhnout jen matematicky. A být třetí nebo čtvrtý je také velký rozdíl. Třetí celek jde do předkola o LM, na čtvrtý celek čeká jen Evropská liga…

Doporučuji Nice v závěru ligy ještě sledovat. Tým hraje zejména doma atraktivně a ačkoli nedává kopy gólů jako Monako, herní styl kouče prověřeného 8 roky v německé bundeslize je propracovaný a rozhodně koukatelný. Šanci můžete mít třeba v sobotu – od 17:00 hod. hostí Nice doma Nancy a zápas vysílá Sport 2. Budu se těšit!   

Aleš Svoboda 2017.04.14 20:09