Doporučuji poštou! zavřít

LeBronova nová výzva

LeBron James se vrací do rodného Ohia

Letní měsíce se v NBA pravidelně nesou ve znamení přeskupování sil a přípravy na novou sezónu. Letošní „off-season“ se nenese v jiném duchu. Řada přesunů, vyjednávání o nových kontraktech, překvapivé změny, zvraty v průběhu jednání. Ale přece jen je letošek trochu živější. Důvod je zřejmý. Dres totiž znovu mění LeBron James.

Není to tak dávno. Psalo se léto 2010, když James v celostátně vysílaném pořadu oznámil světu, že v Clevelandu, kde strávil svých prvních 7 let kariéry, končí, a že „bere svůj talent na South Beach a bude hrát za Miami“. Jak řekl, tak udělal. Cíl tohoto kroku byl po spojení s dalšími superhvězdami Wadem a Boshem jasný. Získat titul. Nejeden. Ambice byly velké. „Ne jen jeden, ne dva, ne tři a ne šest titulů“, to byla další slova, která James vyřkl a která mu přinesla další odpůrce. Cílem vytvoření „velké trojky“ bylo vytvořit dynastii, která bude vládnout NBA dlouhá léta. A jaká je realita?

James strávil v Miami 4 roky, během kterých jím šéfovaný celek pokaždé proklouzl do finále NBA. To samo o sobě je více než solidní počin. Tým Heat se stal po Celtics a Lakers teprve třetím týmem historie, kterému se to povedlo. Ze čtyř finále vytěžili James & spol. dva tituly. Slušné. Více než slušné. Dokonce úžasné. Už zisk prvního titulu v roce 2012 zajistil Jamesovi odmazání nálepky jednoho z nejlepších hráčů historie, který čeká na titul a oddělil jej od hráčů, kterým se to nikdy nepovedlo. Od Patricka Ewinga, Dominiqua Wilkinse Johna Stocktona, Karla Malona nebo Charlese Barkleyho. Nebo také od skvělého Elgina Baylora, který byl sice během 13 let s Minneapolis/Los Angeles Lakers 11x nominován do All Star Game a zahrál si 8x finále, ale titul nemá ani jeden.

James už tedy titul má. Titul, po kterém tolik prahnul a který byl zajisté hlavním motivátorem přesunu z Clevelandu do Miami. A kvůli kterému obětoval i nemálo financí. Před svým odchodem z Clevelandu v roce 2010 si za Cavaliers mohl vydělat až 25 milionů dolarů za rok. Touha po trofeji Larryho O´Briena byla ale tehdy silnější. Takže v Heat se nerozpakoval podepsat smlouvu, která mu vynesla o sedm a půl milionu dolarů ročně méně. To byl ale případ i Dwyana Wadea a Chrise Boshe. A také dalších hráčů, kteří chtěli být součástí mašiny ze South Beach. Ale časy se mění.

 James měl v Miami smlouvu ještě na dvě sezóny, ale využil hráčské opce a stal se po poslední sezóně, ve které Miami nestačilo ve finále na San Antonio, volným hráčem. Vzápětí ho následovali stejným krokem i Bosh a Wade. Hovořilo se o tom, že celá velká trojka přistoupí na další snížení platu, aby tým Heat získal více prostoru na platy na angažování hráčů v podobě dalších dílků do mistrovské mozaiky. Hovořilo se i o Carmelu Anthonym. Ale kdeže. Už z prvních konverzací mezi velkou hráčskou trojkou prosákly informace, že James tentokrát nebude chtít o výši svého kontraktu licitovat a že bude chtít získat maximální výši kontraktu. Přes svou velikost a výjimečnost nebyl James za svých 11 let kariéry samostatně nejlépe placeným hráčem svého týmu. Takže proč ne teď. Ale i to se zdálo být v rámci udržení velké trojky Heat řešitelné. Ačkoliv třeba Boshovi nabízeli Rockets maximální kontrakt, jak on, tak Wade údajně měli předběžně souhlasit s nižšími výšemi svých smluv, aby měl prezident Heat Pat Riley volnější ruce a měl šanci udržet všechny tři hvězdy Miami. Jenže ani tyto ústupky nakonec k ničemu nebyly.

Jamesovy pohnutky byly totiž tentokrát řízeny úplně jinými motivy a prvky, než v roce 2010. Chtěl se vrátit tam, kam ho táhlo srdce. Domů. Proto se držitel dvou titulů v NBA a současně majitel čtyř trofejí pro nejužitečnějšího hráče ligy rozhodl vrátit se do týmu, který ho v roce 2003 draftoval, a kde se odrazil do velké hráčské kariéry. Do Clevelandu.

"Můj vztah k severovýchodnímu Ohiu je silnější než k basketbalu. Neuvědomoval jsem si to, když jsem před čtyřmi roky odcházel, ale teď už to vím. Proto se vracím domů," řekl k tomu sám hráč, který se narodil v Akronu, v Ohiu. Tedy v místě, které je od Clevelandu, kde hrají tamní Cavaliers, vzdáleno jen zhruba 50 kilometrů.

Zdá se, že vše zlé, co se stalo před 4 lety, když James Cleveland opouštěl, je nyní zapomenuto. Vztek, zlost a beznaděj fanoušků. Hromadné pálení jeho dresů. Totální frustrace majitele Cavs, Dana Gilberta, který vyvrcholila nechvalně známým dopisem na Jamesovu adresu, ve kterém Gilbert svůj bývalý hráčský klenot označil zbabělce a zrádce.

Všichni fanoušci Cavs se nyní těší na to, že James jako bývalá jednička draftu spojí síly s dalšími velkými talenty a hned třemi hráči, kteří byli stejně jako on vybrání v draftu jako číslo 1. Jsou jimi neustále se lepšící rozehrávač Kyrie Irving, který sice neustále má na čem pracovat, zejména pak v obranné činnosti, ale jeho talent a obrovský potenciál jsou jeho nezpochybnitelnými devizami. Dále je tu jeden propadák - zatím tuze neúspěšná jednička loňského draftu Anthony Bennett a také nejvýše vybraný hráč letošního draftu – Kanaďan a bývalý student univerzity v Kansasu, Andrew Wiggins. Ten je na základě svého talentu a atletické připravenosti přirovnáván ke svého času nejlepšímu střelci NBA, Tracy McGradymu. Objevily se sice spekulace, že by Wigginse mohli Cavs obětovat jako součást trejdu za Kevina Lova, ale to nový kouč Clevelandu, v Evropě velmi známý David Blatt, rázně popřel. Samo o sobě by to bylo celkem unikum.

Od chvíle, kdy o jedničce draftu rozhoduje draftová loterie, byl posledním hráčem, který se stal jedničkou draftu a byl ještě před začátkem nové sezóny vyměněn do jiného týmu, Chris Webber. Webbera si vybrali v Orlandu a ještě v průbehu noci týž den po draftu jej poslali do Golden State. To je ale více než 20 let zpátky, psal se rok 1993. O Kevina Lova nicméně Cavaliers zájem mají, to ne že ne. A sám Love by se změně dresu nebránil a představa své jmenovky na zádech dresu Cavs se mu velmi líbí. Cavaliers za Lova nabízeli solidní kupu nezpochybnitelného i potenciálního talentu – bývalou jedničku Bennetta, někdejší čtyřku draftu Waiterse (jehož charakter je často zpochybňován a dostal se i několikrát do sporu s Kyrie Irvingem) a prvokolový draftový výběr. Tento mix ale Timberwolves odmítli. Na příchodu Lova se v době uzávěrky tohoto článku nadále pracovalo.

 James se s Lovem i bez dostává na každý pád do úplně jiné role, než v jaké byl během své první štace u Cavaliers a i v jaké byl v Miami. Nadále bude lídrem svého týmu a na rozdíl od své první sezóny v Miami nezpochybnitelně i hlavní tváří organizace, jejíž dres hájí. Ale přece jen je to jiná situace. Získal, co chtěl. Týmovému úspěchu leccos podřídil. V Clevelandu před lety dělal, co mohl, ale dál, než na jednu finálovou účast to nedotáhl. Byl příliš sám. Proto spojil síly s hvězdami a kamarády Wadem, který věděl, co znamená získat titul, a Boshem, který na tom byl podobně jako on: individuálně více než dobře, ale týmově velká bída. Společně svou misi splnili, ale museli jednotlivě i společně leccos obětovat – finance, pozici v týmu, své zvyklosti, své statistiky, reputaci, styl hry, oblíbenou pozici na palubovce, apod. Nyní se LeBron vrací tam, kde bude znovu hlavní část úspěchu na jeho bedrech. Kolem něj bude spousta talentu, který bude očekávat Jamesovo vůdcovství a udávání směru. A na to je James připraven. Je o 4 roky starší a zkušenější. A jak sám říká, působení v Miami mu pomohlo stát se „lepším hráčem i lepším člověkem“. Může tak nyní snít o tom, co si vždy přál – získat titul pro Cleveland. Napoprvé to nevyšlo, nyní už ví, co je třeba, aby toho dosáhnul. Má reálnou zkušenost, kterou mu už nikdo nikdy nevezme. A ta zkušenost je dvojnásobná. Nemusí už nic nikomu dokazovat. Má titul. To je to hlavní a to, co ho vyhnalo z domova. Teď zbývá získat titul i doma, se svými...

Aleš Svoboda 2014.07.22 16:37